deelnemen' en ondanks het euvel, meermalen genoemd kwam de schutterij voor een deel en bij beurten bij den brand om de orde te handhaven en kwamen de bij den brand afwezige schutters de boete betalen, hun door de Schuttersraad opgelegd. Over de opgeheven schutterij zou een aardig opstel kunnen worden ge schreven. Maar dan een opstel door de terzake dienende bescheiden gehandhaafd en in alle opzichten historisch. Ik heb hier in 't bijzonder het oog op de Haarlemsche Schutterij. Kruisstraat 42 In 1884 wordt R. Ritsema als bewoner genoemd. Daarna, tot ca. 1930 was het een winkel in dames- en herenmodeartikelen en manufacturen van de Dames Van Gelder. In de eerste decennia werd het pand gesplitst en in een ander deel dan dat van de dames Van Gelder was rond 1910 de bloemist Th. A. van Eldik gevestigd, ca. 1911 de sigarenwinkel van W. Gielen, rond 1915 de Amerikaan- sche Photo Comp.' van fotograaf Gebr. Muns en van ca. 1915 tot ca. 1940 de Amsterdamsche Naaimachinehandel v.h. A. Leeuwensteijn. Van ca. 1934 tot in de jaren '70 was hier ook de lampenwinkel Intima van W.H. Hallie ge vestigd en was het pand weer een geheel op de begane grond. In 198/ kreeg W. Booms vergunning om de winkelruimte in dit perceel te ver bouwen tot automatenhal, onder de naam 'Casino Flamingo'. Na een aantal jaren automatenhal is het pand nu al weer enige jaren in gebruik als filiaal van de drogisterijketen Kruidvat. Kruisstraat 44 Het Hofje van Oorschot, met den goed onderhouden tuin in het midden, komt nu aan de beurt voor een kleine bespreking. Het ligt daar bijzonder mooi aan den hoek van de Kruisstraat en Krocht. Aan drie kanten van den rechthoek, die het holje vormt, liggen de huisjes; aan de straatzijde is het hofje afgesloten door een keurig ijzeren hek. Als men weet, dat men het hofje voorbijgaat, kan men moeilijk zijn weg vervolgen zonder even op te zien naar dit schoone erfstuk, getui gende van den milden zin van een Haarlemmer uit den ouden tijd. Ik heb van een der tegenwoordige bewoonsters vernomen dat zich op de Gemeente - Bibliotheek een boekje bevindt, speciaal voor de be schrijving van dit hofje. Aan de voorzijde werd het interieur, d.w.z. de tuin en gevels der huizen, vroeger met houten beschotwerk van de straat af onzichtbaar gemaakt. Het groote aantal hofjes, dat zich in Haarlem bevindt, heeft aan 112 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 114