De Haarlemse architect Jac. London (1872-1953) Soms is een detail voldoende om de nieuwsgierigheid te prikkelen en aanleiding te geven tot nader onderzoek. In dit geval was dat een signa tuur van een architect op een door hem ontworpen huis, in zwierig schoonschrift. Dat komt niet zo vaak voor; meestal wordt de architec tuur vermeld in drukletters. Wie was deze zwierig signerende bouw meester? Jacob London (1872-1953) was een Haarlems architect, die in en rond de stad zijn sporen heeft nagelaten, tot zo ver oostelijk als Velp en zo ver zuidelijk als Maastricht. Omdat zijn Haarlemse architectuur-nala tenschap, dikwijls gesigneerd, nog zo zichtbaar in het straatbeeld staat, is het aardig om iets meer over hem te vertellen. In dit artikel ligt het accent op onze eigen stad. Een overzicht van zijn gehele oeuvre volgt aan het eind. Achtergrond London was meer een man van de daad dan van het woord: hij schreef nooit over zichzelf, noch over zijn beroepsmatige bezigheden. Daardoor weten we betrekkelijk weinig van zijn persoonlijke achter grond. Er is geen biografie over hem beschikbaar, noch is er persoon lijk bronnenmateriaal in de archieven aangetroffen. Door zijn vrijstel ling voor de militie in 1892, beschikken we zelfs niet over een beschrijving van zijn uiterlijk. We leerden hem aanvankelijk slechts kennen via zijn architectonische erfenis en via de officiële feiten in zijn leven: geboorte en huwelijk, verhuizing, de beroepsopgave bij de volkstelling. Dat we toch een portretfoto en wat andere persoonlijke gegevens van hem hebben, danken we aan het contact met enkele verre familieleden van de Noord-Hollandse tak der Londons.1' LENY WIJNANDS-VAN DER LEIJ JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 120