bele komma' komt terug bij de signering. Die is te vinden aan de linker zijkant langs het winkelraam; daar staat in drukletters in het grijze hardsteen: 'J. London, bouwk.' Het gebouw draagt op de gevel de datum 1887, al zal tenminste een deel van de pui van iets jongere datum zijn; London is op dat moment pas vijftien jaar. Het is de enige keer dat hij signeert als 'bouwk.'; vermoedelijk betekent dit dat zijn opleiding tot architect nog niet is afgerond. Latere gebouwen signeert hij als 'ar chitect'. Hoe dat ook zij, vrij snel daarna maakt hij naam door prijzen te winnen met zijn ontwerpen, die in deze beginperiode van zijn carrière zonder uitzondering worden uitgevoerd. Prijswinnende ontwerpen In 1900 wint zijn ontwerp voor exterieur én interieur van een bakkerij aan de Koningstraat 37 bij een gevelwedstrijd van de Nederlandse Bond van Architecten, afdeling Haarlem. Het interieur van het hele pand is nog altijd te bekijken, omdat de vorige en huidige gebruikers het oude bakkerij-interieur zorgvuldig, met duidelijke affiniteit voor het verle den, in stand hebben gehouden. In het grijze hardsteen van de pui staat, in het zwierig krullende schoonschrift dat de aanleiding werd tot dit artikel, de signatuur: 'J. London, Archit.' Door het winnen van de eerste prijs is zijn reputatie meteen gevestigd. Hij is dan achtentwintig. Zijn vader, Hendrik London, krijgt een zilve ren erepenning voor de goede uitvoering. Hoewel niet met zoveel woorden vermeld, impliceert dit een nauwe samenwerking tussen vader en zoon. Het is, dankzij het eremetaal, het enige traceerbare spoor van een dergelijke samenwerking. In 1903 ontwerpt hij het huis Zijlstraat 29, op de hoek van Zijlstraat en Witte Herenstraat, in helderrode steen, met een opvallende gevel partij. In de vermenging van neostijlen is het karakteristiek, zowel voor de architect als voor de tijd. In 1904 wint Jacob London opnieuw de eerste prijs, voor een dubbel landhuis aan de Heythuizenweg bij de Haarlemmerhout (afgebroken voor de bouw van de vroegere Maria Stichting, die nu ook al weer ge sloopt is). rechts: Koningstraat 37, voorgevel van de voormalige bakkerij. 122 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 124