Late bloei Vanaf zijn verhuizing naar 'Middlesex' in 1921 heeft London meer tijd en ruimte voor tekenen en schilderen. Ook ontwerpt hij meubels. Vrij recent zijn bij Christie's in Amsterdam een door hem ontworpen hal- of muurbankje in een duidelijke jaren dertig stijl, en twee olieverf schilderijen van zijn hand geveild: een 'Rivierlandschap' en 'Dame, zit tend in een interieur'.14) Tussen 1927 en 1948 is het stil wat betreft de architectuur. Er zijn uit deze periode geen uitgevoerde bouwwerken, noch ontwerpen, van hem bekend. Mogelijk was dit de tijd die hij gebruikte voor vormge ving van andere aard, zoals de aankleding van een interieur (meubels, gebruiks- of siervoorwerpen zoals kelken, schilderijen). Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog moet, naast alle andere gevolgen, als een verstorende factor in zijn architecturale productiviteit worden be schouwd. Na afloop van de oorlog volgen in 1948 nog enkele bouwpro jecten, maar London is dan inmiddels 76, dus behoorlijk op leeftijd. Hij overlijdt in 1953 in Hilversum, in de ouderdom van 81 jaar, in huize 'Middlesex'. Zijn weduwe is er, eveneens tot haar dood, begin zeventi gerjaren, blijven wonen. Zo is, ondanks de summiere biografische gegevens, dankzij de ar chitectonische erfenis van Jacob London toch een beeld tot stand ge komen van leven en werk van deze Haarlemse architect die in zijn tijd befaamd was. Zijn bouwkundige nalatenschap is nog duidelijk in en rond zijn geboortestad Haarlem aanwezig. En dat is, ook in de 21ste eeuw, de moeite van het bekijken waard. JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 144