Dit artikel is tot stand gekomen met medewerking van de Historische Werkgroep. Mijn speciale dank gaat uit naar Wim Cerutti, die dit artikel op ver zoek van auteur en redactie heeft gelezen en van commentaar heeft voorzien. Voorts met dank aan Piet de Rooy, Thon Fikkerman, mevr. Wil London te Monnickendam en de heer Fred London, Beusichem, die ons de genealogie, de portretfoto en enkele aanvullende gegevens deed toekomen. Verantwoording fotomateriaal De afbeeldingen van villa Middlesex zijn overgenomen uit het artikel: De renovatie van villa Middlesex, een imposante villa, door Flos Wisse Smit en Bram van der Schuyt, in: Eigen Perk, 1999/4, uitgave van de Hilversumse Historische Kring 'Albertus Perk' (afgekort ep-hhkap). Met dank voor de verleende toestemming. Alle foto's van London's Haarlemse bouwwerken zijn gemaakt door Daan Kerkvliet tenzij anders vermeld. Noten 1. Volgens de familie bestaan er 3 aparte familietakken London, namelijk een Joodse, een katholieke die in zuidelijk Nederland voorkomt en die gegrondvest schijnt te zijn door een Duitse huursoldaat en een (oorspronkelijk) Noord-Hol landse tak. Bedacht moet worden dat vóór de Napoleontische tijd achternamen niet vastlagen, en dikwijls bijnamen waren die verwezen naar beroepen of, zoals in dit geval, naar de geboorteplaats van de persoon zelf of van de ouders. In dit geval is de grondlegger van de Noord-Hollandse tak een Engelsman Tho mas Pouwels, afkomstig uit Harlsdon bij Londen. Hij trouwt in 1638 in Medemblik met een Maartje Jans en na haar overlijden in 1650 hertrouwt hij in 1654 met een Annetje Jans (zus?). Zowel de 5 kinderen uit eerste echt, als de 10 uit het tweede huwelijk krijgen, als een soort achternaam: Thomas, met ver melding dat de vadersnaam luidt: Tomas Harlsdon Engelsman in de Lombart; of Thomas Harles of ook Tomas Engelsman met nog enkele varianten. Harls don was in die tij d een voorstadje, nu een stadswijk van Londen. Zo kon het ge beuren dat de kinderen van deze kinderen Thomas al de achternaam (van) Lon den of London droegen. 'Onze' Jacob London stamt af van het vierde kind uit het tweede huwelijk, Jan Thomas, wiens zoon Abraham Janszoon London deze achternaam bij zijn huwelijk in 1727 formeel liet registreren. Deze Abraham was van beroep meester schrijnwerker en werd in 1753 een van de 8 Schepenen LENY WIJNANDS-VAN DER LEIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 145