De periode 1977-2005 Rond zijn 75ste jaar breekt voor Verwey een hele nieuwe periode aan in zijn kunstenaarschap, zoals reeds gememoreerd. Vanaf dat moment gaat het financieel veel beter in huize Verwey. Dat krijgt nog meer vaart in 1984: Jeanne ontvangt een grote erfenis door het overlijden van haar zus Jantje. Een half dozijn woonhuizen in de stad Groningen en een aanzienlijk bedrag, enkele miljoenen guldens in geld en goederen, komt naar Haarlem. Vanaf dat moment is er geen enkele noodzaak meer voor Kees om les te geven of om werk te verkopen en dat gebeurt vanaf dat moment dan ook nog slechts zelden. Maar hij blijft doorwer ken en het werk stapelt zich op. Eind jaren '80 wordt er al eens veel werk uit het huis gehaald en - nadat eerst de houtworm eruit is gegast - opgeslagen in enkele containers. En Kees werkt maar door. Een dag niet getekend is een dag niet geleefd. De kamer naast de huiskamer wordt als een magazijn ingericht; hoog opgetast staan de olieverven in de rekken, groot en klein. In de lange gang van zijn huis staan zeven rijen dik de grote formaten. Een bekende manier van Kees om ongewenst bezoek het huis uit te krijgen gaat als volgt: Hij vraagt of de bezoeker interesse heeft in zijn werk. Dat wordt natuurlijk beaamd. 'Gaat U op de gang maar eens kij ken.' Na enige tijd voegt Kees zich dan bij het bezoek en wijst op schil derijen die steeds dichter bij de buitendeur komen. Plotseling gooit hij dan ineens de buitendeur open en roept: 'En nu eruit, donder op.' Een dergelijke behandeling valt, naar men zegt, ten deel aan mevrouw E. Schmitz die hem als nieuwe burgemeester van Haarlem een kennisma kingsbezoek bracht. Kees had overigens iets met burgemeesters. Hij moest eens tekenin gen beoordelen van de hand van D.H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. 'Het is meer Peereboom dan Voller' was een oordeel dat nog lang hilariteit veroorzaakte onder zijn kennissen. Jaap Pop, burgemeester van Haarlem, maakte kennis met Kees kort voor diens overlijden. 'Hij fotografeerde me, is dat niet raar?' Eindjaren '80 begint Jeanne te dementeren, zo ernstig zelfs dat zij, ondanks verpleegsters in huis, niet meer thuis kan blijven wonen. Ze wordt opgenomen in een verpleeghuis en overlijdt daar in 1990. Kees blijft alleen achter met verpleegsters om zich heen, 24 uur per dag. En een grote kring bewonderaars. Onder deze neemt Jeanne Strijbis een bijzondere plaats in.3) Bij haar en bij anderen eet hij eens per week, bij PIETER SAAKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 157