De gedenksteen voor Bilderdijk in de gevel van Grote Markt 11 Op 18 december 2009 vond op de Grote Markt voor het pand nummer ïr, de ingang van de Brinkmann Passage, een plechtigheid plaats: de Stichting Bilderdijk Haarlem onthulde een nieuwe, gereconstrueerde, steen, die de oude Bilderdijk-gedenksteen die bovenin de gevel van het woonhuis van Willem Bilderdijk zat, zou gaan vervangen. Deze ge beurtenis heeft een lange voorgeschiedenis, een geschiedenis waarbij o.a.twee familieleden Van der Steur waren betrokken. Deze geschiedenis begint in 1882. In juli van dat jaar was in Haarlem de Kunstnaarskring (later ook wel Kunstenaarskring genoemd) opge richt, een multidisciplinaire vereniging die zich zou gaan bezig hou den met muziek, bouwkunst, kunstnijverheid, beeldende kunsten, let terkunde en toneel. De eerste voorzitter werd Frits Smit Kleine (r845-rg3r), een genootschapsman, vriend van Marcellus Emants en re dacteur van diverse tijdschriften, die in Haarlem was geboren. Hij had zich, na een periode als adjunct-commies op het Departement van Binnenlandse Zaken in Den Haag, in r88r weer in Haarlem gevestigd. De leden van de Kring vergaderden elke vrijdagavond in een der zalen van Café Brinkmann aan de Grote Markt om te lezen, te reciteren, te musiceren, te zingen en om de kunstportefeuille te bestuderen van een verzamelaar of beeldend kunstenaar. Daarnaast waren er één of twee maal per jaar ook 'buitengewone' samenkomsten of kunstavonden voor een groter publiek in een der Haarlemse zalen.1) Misschien wel de belangrijkste gebeurtenis uit het bestaan van de Kring - die rond 1892 al ter ziele ging - was het plaatsen in r885 van een gedenksteen voor Bilderdijk in het sterfhuis van de dichter aan de Grote Markt, het pand, waar sinds r88i Café Brinkmann was gevestigd en waar men iedere week samenkwam.2) De steen was gehakt door de beeldhouwer F.L. Stracké Jr, naar het A.G. VAN DER STEUR JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 178