waren in het verenigingslokaal, met daarbij de drie genoemde ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur, de twee bestuursleden van de Haarlemse Vereniging 'Bilderdijk', het erelid van de Kring, Prof. Ni- colaas Beets, en verder de hoogleraar J. ten Brink en de uitgever A.C. Kruseman. Voorzitter Smit Kleine heette de aanwezigen welkom. Vanaf het eer ste moment dat de Kring in het sterfhuis van Bilderdijk vergaderde had men plannen om hulde te brengen aan 'den geweldigen kunstenaar, in dit huis ontslapen'. Dankzij samenwerking van de leden Stracké en Van der Steur was dat moment nu aangebroken. In een lange redevoering, in zijn geheel afgedrukt in de krant, herinnerde Smit Kleine aan de in Haarlem tot stand gekomen dichtwerken van Bilderdijk, waarbij hij di verse passages voordroeg en citaten aanhaalde van bewonderaars van de dichter als Isaac da Costa. Smit Kleine eindigde met een woord tot de tegenstanders van deze plechtigheid. Verontwaardiging toonde hij voor 'hen die hunne antipathie op de daden gronden door Bilderdijk als mensch bedreven. Ik zou hun willen vragen of eene levenslange ver volging en eene meer dan vijftig jarige verguizing na den dood, hun niet vrij voldoende tot koeling van hun wrok toeschijnen. En wanneer zij mij zouden antwoorden "Volstrekt niet", dan zou ik aan zulke voor treffelijke en zeker onfeilbare tijdgenooten willen toevoegen: Het schijnt mij toe dat gij te laat zijt geboren, want Vergunt mij, maar gij zijt barbaren.' Met deze woorden eindigde Smit Kleine zijn rede 'welke door allen met de grootste belangstelling was gevolgd'. Hierna onthulde Nicolaats Beets de steen, speelde de kapel van Grentzius in een voor deze gelegenheid op de Grote Markt geplaatste muziektent, en kon de 'talrijke volksmenigte, bijeengevloeid op de Groote Markt, waar uit ettelijke huizen de vlaggen wapperden' de nieu we steen bewonderen. Vervolgens sprak de loco-burgemeester Von Reeken een dankwoord. De bijeenkomst werd besloten met enkele woorden van de heer Van Es, die, zo schrijft de krant, in de etalage van zijn winkel in de Anegang een grote buste van Bilderdijk met lauwerkrans had geplaatst. Voorzitter Smit Kleine liet de oorkonde tekenen 'bestemd om in het stedelijk archief te worden gedeponeerd'10' en maakte van de gelegen heid gebruik om A.C. Kruseman het erelidmaatschap van de Kunst- naarskring aan te bieden. Na deze plechtigheid in het verenigingslokaal begaf het gezelschap zich naar de Grote Kerk 'ter bedevaart naar Bilderdijks graf'. De Vereni- JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 182