Assendelft zal mogelijk vooral de aandacht voor de Mariaverering heb ben meegespeeld bij zijn voorkeur voor het klooster Mariënhaven in Warmond. Dat was aangesloten bij een groep cisterciënzer priorijen die de intieme spiritualiteit van de Moderne Devotie combineerden met het klassieke kloosterideaal van Bernardus van Clairvaux. Het cen trum van deze groep kloosters, die bijna allemaal aan Maria waren ge wijd, was Sibculo in Overijssel. De kloosterlingen kozen jaarlijks hun prior of priores en deden niet aan lokale zielzorg. Zij verzorgden na tuurlijk wel zielenmissen voor hun supporters. Sommige sponsors werden in of bij het klooster begraven.18) Bij de stichting van een cisterciënzer filiaal leverde het moeder klooster doorgaans de eerste monniken. De eerste Portacelianen kwa men dan ook uit Warmond. Broeder Gijsbert, oorspronkelijk uit Sib culo, was al prior van Mariënhaven toen hij naar Heemstede werd beroepen, eveneens als prior. Hij was in Warmond geprofest en stierf op hoge leeftijd in de Duitse abdij Kamp, het moederklooster van de Sibculo-groep. Als prior van Porta Celi heeft Gijsbert ongetwijfeld ook de beperkte bewegingsvrijheid (de zogeheten 'clausuur') ingevoerd die in 1462 in Mariënhaven werd ingesteld.19' Bij gebrek aan bronnen is niet vast te stellen welke monniken met deze prior naar Heemstede mee verhuisden. Alleen een Dirk van Delft staat zowel in Warmond als in Heemstede als monnik te boek, maar volgens het dodenboek van Mari ënhaven was zijn zoon IJsbrand van Voorhout daar monnik en hijzelf rentmeester. Dirk van Delft schonk Mariënhaven onder meer twee glasramen. Het dodenboek van Mariënhaven vermeldt nog dertig andere Porta celianen, maar meestal zonder jaartallen.20' Enkelen zijn in externe bronnen teruggevonden. Zo kwam prior Gijsbert in 1458 met de edel man Jan van Heemstede overeen om het land tussen het klooster en het Huis te Heemstede niet zonder Jans toestemming te kopen of te pach ten. Het overlijden van prior Cornelis van Rotterdam is te dateren na 1494, toen hij een erfpachtzaak in Zoeterwoude regelde.21' Prior Jan Verboutsz. (ook wel: Jan Barwoutsz.) toucheerde in 1486-1487 als der tigjarige priester en monnik in Porta Celi een lijfrente van de stad Haarlem.22' Een rouwbrief aan een zusterklooster meldt dat hij uit Haarlem kwam en in 1508 als oud-prior overleed aan de pest. Hieraan bezweken toen nog zeven monniken.23' De overleden oud-prior was mogelijk familie van de monnik Verbout Hendriksz. die in 1459 als pro curator van Porta Celi, dus namens de prior, een huis en erf in Delft ver- HAERLEM JAARBOEK 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 18