laas mochten zij de Brasem niet vergulden maar hebben zij hem met goudverf geschilderd. Botermarkt 13 - Inden Rosbaer Uit archiefmateriaal blijkt duidelijk dat in het huis op de Botermarkt al sinds het begin van de 17de eeuw deze gevelsteen was aangebracht. Het pand is in de 19de eeuw drastisch verbouwd. De gevelsteen is hierbij gespaard gebleven en in een mooi nieuw kader weer in de gevel ge plaatst. Op de steen zien we een rosbaer (draagstoel, draagbaar) door muildieren voortbewogen. Zo luidt ook de ondertitel van de gevel steen: inden rosbaer a° 1611. Daarmee is de steen ook gedateerd. Over de herkomst van de steen wordt nogal verschillend gedacht, maar het onderzoek van Peter van Graafeiland lijkt toch het meest betrouw baar.1) Wat historische feiten op een rij In 1618 woont Sybert Thomasz., in het huis genaamd de Rosbaar. fol.150. In 1631 verkopen Jacob Arentsz., Thomas en Harman Gijs- bertsz. hun deel van het huis met de Rosbaar in de gevel aan Gerrit Hendricksz. Michiel Lievens 'coperslager' koopt in 1654 een huis met erf 'daer de Rosbaer in de gevel staet inde poorte vant hoffgen van Jan Bruijninck'. In 1709 draagt Sara Fhilips aan curator Hendrik Hardeberg de insolvente boedel van Carel Haverbeeck over waaronder 'een huis met een earner daarachter op de Botermarkt daer de Rosbaer inde gevel staet'. De sgvh kreeg een verzoek van het college van regenten van het achter Botermarkt 13 gelegen Bruinings Hofje en eigenaar van het pand of de stichting mee wilde helpen met het laten restaureren van de ge velsteen. De Stichting heeft contact gezocht met Olga van den Klooster, spe cialiste in historisch kleurgebruik. Zij heeft de steen onderzocht en een voorstel gedaan. De achtergrondkleur van de steen was zandsteen- geel als nabootsing van zandsteen. Een dergelijke materiaalnabootsing was gangbaar in de 20ste en eind 19de eeuw, maar kwam ook vóór die tijd voor. Ook hield men van rijk gepolychromeerde gevelstenen: goud, blauw, rood en andere opvallende kleuren. De gevelsteen is te vergelij ken met een historisch reclamebord dat al van veraf goed zichtbaar moest zijn. Helaas zijn veel historische verflagen op gevelstenen ver dwenen. Aan het eind van de 19de eeuw en in de loop van de 20ste eeuw JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 190