gebouw onderging een grondige gedaanteverandering. Zo zijn in de buitenwanden enkele historische bouwfragmenten verwerkt die af komstig zijn uit panden die elders in Haarlem hebben gestaan. Een van die fragmenten is dus het monumentale poortje van de Grote of Latijn se School. Het poortje was toe aan een restauratie, die werd uitgevoerd door Loek Hessingen en Antoinette van der Wal van Rescura Vakatelier voor Restauratie Decoratie. Het natuursteen werd hersteld met een Jahn mortel en de tekst in het fries en het wapenschild kregen hun kleuren terug. Het gevest ofwel de greep van het zwaard is met bladgoud ver guld; de kling ofwel het lemmet is met platina beplakt, evenals de ster ren en het kruis op het wapenschild. Grote Houtstraat 9 - Pauwpoortje In de Grote Houtstraat tegenover de naar een oude boomgaard 'De Perelaer' genoemde Paarlaarsteeg bevindt zich de authentieke Gulden bergspoort, ingang van Haarlems oudste voormalige karmelieten klooster uit 1249. Ten behoeve van de karmelieten werden de gronden voor de bouw van dit klooster in 1248 afgestaan door de toenmalige ei genaar, de zich 'Simon van Haarlem' noemende ridder Simon van Sanen Sr. Deze gronden besloegen de ruimten tussen Grote Hout straat, Spekstraat, Warmoesstraat en Anegang. In laatstgenoemde straat, waarvan de oud-Hollandse naam toegang betekent en die aan gelegd is met de bedoeling een doorbraak te vormen naar het Spaarne, stond aanvankelijk de woning van Simon. Achter de poort bevinden zich muurfragmenten, kelders en gewel- fresten van de vroegere kloosterruimten. De poort ingaand is aan het einde van de steeg het zogenaamde Pauwpoortje te zien. Daar is een ge velsteen uit ca 1630 ingemetseld met een fraai gebeitelde pauw in een cartouche-achtige gevelsteen. Het Pauwpoortje is gebouwd door Johan Pauw, eigenaar van een pand in de Warmoesstraat, die een achteruit gang naar de Grote Houtstraat wilde en zijn terrein met het poortje af sloot. Het was al jaren een doorn in het oog van de sgvh dat de gevelsteen de Pauw sinds 1994 geen kop meer had. De kop is er waarschijnlijk door jongens met een luchtbuks afgeschoten. Nadat de Stichting door de ei genaar, de heer Kooistra, was benaderd, heeft de sgvh Tobias Snoep gevraagd of hij de zandstenen kop kon restaureren. Snoep heeft in sep- 192 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 194