gevelsteen er opeens anders uitziet en de werkzaamheden nauwkeuri ger worden bekeken, is het soms te betreuren dat er geen overleg is ge weest met de sgvh of iemand van de gemeente die hierover kan en mag oordelen. Het pand is een rijksmonument en ligt ook binnen het beschermd stadsgebied; dus als er onderhoud gepleegd moet worden, is dit meldingsplichtig. Wanneer er dan een steiger komt te staan, is de steen gemakkelijk te onderzoeken op sporen van kleur of verguldsel. Nu is al het natuursteenwerk van het pand geschilderd en is de ge velsteen tegelijk meegeschilderd. Het schilderwerk beschermt dan wel tegen weersinvloeden, maar met de kennis van de gevelstenen met Vrouw Fortuna in andere steden is het een gemiste kans. Voor de vol gende schilderbeurt zich aandient, gaan er heel wat jaren voorbij. Mo gelijk kan de situatie dan worden hersteld. Westergracht 3 - St Bavo school De Bavoschool aan de Westergracht heeft op 4 mei 2009 een bijzonder gedenkteken in de vorm van een plaquette in de gevel gekregen. De 'oude' Bavoschool heeft namelijk tijdens de Tweede Wereldoorlog een rol gespeeld in een gebeurtenis, die beslist niet mag worden vergeten. Bekend is het monument 'Treurende Vrouw' van kunstenaar Ludwig Oswald Wenckebach dat op de hoek Westergracht Leidsevaart (recht tegenover de school) staat ter nagedachtenis aan de tien mensen, die op 26 oktober 1944 als vergelding werden geëxecuteerd voor het doden van de verrader Fake Krist. Dit monument is dan ook door de school geadopteerd. De plaquette, die nu in de school is ingemetseld, is ter nagedachtenis aan de ruim 170 joodse Haarlemmers die in de nacht van 25 op 26 augustus 1942 in de oude school bij elkaar zijn gebracht en Westergracht 3. 210 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 212