van daaruit op transport zijn gezet naar Westerbork. De kinderen van groep 7 en 8 van de Bavoschool hebben zich dit jaar verdiept in de geschiedenis van de school en van de Westergracht tij dens de Tweede Wereldoorlog. Geholpen door de werkgroep Jeugd van de Historische Vereniging Haerlem, het Haarlems Verzetsmuseum en Hans Peeters (oud-direc teur van de Bavoschool) hebben de leerkrachten voor deze kinderen een speciaal programma georganiseerd. Het doel van het programma was om de kinderen bewuster te maken van de historische context waarin ze leven en om de geschiedenis van de Westergracht en in het bijzonder de deportatie van de joodse Haarlemmers vanuit de school te markeren met een herdenkingsplaquette. De plaquette is ontworpen door Rob van Riessen, bewoner uit de Leidsebuurt, gemaakt door Swaalf Natuursteen bv. Haarlem en geplaatst door Bouwbedrijf Schaap uit Noord-Holland. De steen is door wethouder Maarten Divendal en twee kinderen van de Bavoschool onthuld samen met mevrouw Mieke Mulder-de Vries. Zij is dochter van de vorig jaar overleden Haarlemse mevrouw De Vries, wier familie in de bewuste nacht in de school verbleef en die ja renlang actie voerde voor een gedenkteken op deze plaats. Witte Herenstraat 24 - Frans Loenenhofje De regenten van het Frans Loenenhofje wilden graag enkele gevelste nen op het binnenhof laten restaureren. Hiervoor heeft de sgvh de re genten in contact gebracht met Olga van der Klooster die al vaak voor de stichting heeft gewerkt. Het betrof twee tekststenen. De eerste steen is ooit ingemetseld omdat het hofje in 1737 wegens bouwvaligheid is gerestaureerd door de heren Sadelaar en Hoepeling. Ter herinnering hieraan werd in de zui delijke muur een kleine gedenksteen geplaatst met de tekst: Weleer naar Loenens dood gesticht En tot der vrouwen hulp gericht door oudheid als ten val verwezen heeft Sadelaar en Hoeplings vlijt Mij weergeveiligt voor een tijd en ben dus uit mijn puin verreezen. J. Olthof. MARTIN BUSKER 211

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 213