De restauratie van de regentenkamer in de Janskliniek In het centrum van Haarlem staat de Janskliniek. Dit verzorgingste huis oogt op het eerste gezicht modern maar bevat een monumentaal pand met een lange geschiedenis. Verborgen achter een moderne ver pleeginrichting is een schat aan bijzondere schilderingen in een au thentieke t8de-eeuwse regentenkamer te vinden. De prachtige panora mische behangselwand van de Haarlemse schilder Jan Augustini was dringend aan restauratie toe. Luchtverontreiniging en lekkages had den hun tol geëist. In 2007 is de regentenkamer in opdracht van de Janskliniek volledig gerestaureerd en in ere hersteld. Dit project is uit gevoerd door Schilderijenrestauratie Haarlem. De Regentenkamer In 1971 werd in het centrum van Haarlem het Verpleeghuis Janskliniek gebouwd door de Diaconie der Hervormde Gemeente Haarlem. Echt nieuw was het verpleeghuis op dat moment niet, het had al een eeuw enlange geschiedenis als verpleeghuis en klooster. Het verpleeghuis is nog steeds in gebruik en deelt de ruimte met het Noord-Hollands Ar chief, grenzend aan de Janskerk. Tegenwoordig bevat dit geheel de Janszalen, bestaande uit twee stijlvolle ruimtes: de Regentenkamer in het verpleeghuis en de Commandeurszaal in de Janskerk. De Regenten kamer in de Janskliniek is een van de drie overgebleven i8de-eeuwse regentenkamers in Nederland. De indrukwekkende kamer toont een combinatie van Rococo-betimmeringen en behangschilderingen van de bekende Haarlemse behangschilder Jan Augustini (1725-1773). De behangschildering stelt een romantisch landschap voor en loopt over drie wanden, vanaf een lage lambrisering tot aan het plafond. Boven de haard bevindt zich een grisaille, een allegorie op de bloei van MARTIN BUSKER JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 218