zal waarschijnlijk de reden zijn geweest voor een uitgebreide 're constructie': opnieuw aangebrachte schilderingen die helaas in stijl slecht aansluiten bij het originele werk. Een ander opvallend verschijnsel is een bollende uitstulping in de schilderingen. Geconcludeerd wordt dat de naastgelegen nieuwsbouw de wanden van de Janskliniek zo heeft doen trillen dat een hoeveelheid puin is gaan loszitten en zich achter de schilderingen heeft verzameld. Ook de technische afwerking laat te wensen over. Waar de schilderin gen elkaar in de hoek raken zijn latten op de doeken gespijkerd, die in de kleur van de doeken zijn geschilderd. De doeken zelf zijn met schroeven dwars door het doek heen bevestigd aan de achterliggende muren. Ook krullen de schilderingen plaatselijk los van het doek waar zij op geschilderd zijn. Bij een kleurverkenning op de lambrisering, om en op de haardombouw, de deuren en kasten komen acht lagen verf te voorschijn. De meest authentieke laag bestaat uit twee verschillende tinten warmgrijs. In 2007 wordt begonnen met de restauratie, uitgevoerd door het team van Schilderijenrestauratie Haarlem: Richard Hartskeerl en Huyb Kelder restaureren de schilderingen terwijl architectuurhistori ca en kleurspecialiste Olga van der Klooster de ornamenten opnieuw zal polychromeren. Een externe restauratieschilder wordt aangesteld voor het houtwerk en de verguldingen. De uitvoering Besloten wordt om de schilderingen van de wand te halen zodat het puin achter de schilderingen kan worden verwijderd. Daarna worden de schilderingen volgens een geheel nieuwe methode teruggehangen die Schilderijenrestauratie Haarlem speciaal voor dit project ontwik kelde. Waar de schilderingen eerst met schroeven dwars door het doek aan de muur waren bevestigd, zorgt het nieuwe bevestigingsysteem dat de schilderingen zonder beschadigingen worden geplaatst en daar bij spanningloos kunnen uitzetten en krimpen. De gaten van de voor malige schroeven worden later opgevuld. De schilderingen worden weer strak teruggehangen, maar met een extra bescherming tegen de aangekondigde groepsontvangsten. De onderste helft van alle doeken wordt binnen het raam gevuld met 1.5 cm dikke platen kapaline die op 1 cm afstand van de muur worden gehouden. Deze maatregel zorgt dat de doeken in geval van leunen of indrukken meer weerstand kunnen MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 221