een annex pakhuis uit 1895 dat zich uitstrekt tot de achterliggende Spaarnwouderstraat. Na de Tweede Wereldoorlog werd het woonhuis aan het Spaarne bedrijfspand met verschillende functies, waardoor de interne indeling rigoureus veranderde en veel monumentale onderde len verloren gingen. Toen is ook een deel van het pakhuis bij het achterhuis getrokken. Het overige gedeelte van het pakhuis wordt tegenwoordig bewoond en is geen eigendom van Stadsherstel. Op de begane grond aan de rechtervoorzijde ligt een stijlkamer in Lodewijk xiv of neoclassicistische stijl. Deze is waarschijnlijk aange legd in opdracht van Jacob Elias van Varelen, die het pand in 1782 in bezit kreeg. De kamer is voorzien van een gedecoreerd plafond, een bo vendeurstuk en een schouwboezem. Centraal in het plafond bevindt zich een kop van de zonnegod Apollo, omkranst door stralen. Rondom de zoldering lopen verschillende gedecoreerde lijsten. Wanneer dit plafond precies is gemaakt, en door wie, is (nog) niet duidelijk. Het bovenstuk dat de entree siert is in stuc uitgevoerd en stelt een zuil voor met daaronder een medaillon met een afbeelding van Mercu- rius, de god van de handel. Bij het medaillon liggen verscheidene attri buten die met de handel in oorlogstijd te maken hebben. Naast een mercuriusstaf, geld, boeken en een ganzenveer in een inktpot zijn ook te zien een vaandel, kanonnen met kogels en een haan, die de waak zaamheid verbeeldt. De schouwboezem is eveneens in stuc uitgevoerd en is versierd met diverse architectonische afbeeldingen. Zo zijn aan weerszijden gecan neleerde pilasters met kapitelen afgebeeld en heeft het middengedeel te een door voluten ondersteunde kroonlijst, waarboven een medaillon met een Minervakop, godin van de wijsheid en de kunsten, maar ook van de oorlog. Dit medaillon wordt omgeven door een lauwerkrans, een palmtak en een lauriertak. Middenin de schouwboezem bevindt zich een lege, door stralen omringde krans, waar vroeger een klok in heeft gehangen. De schouw zelf is een zwart hardstenen igde-eeuws exemplaar. Deze stijlkamer is door restauratiebedrijf Rescura in oude luister hersteld. 226 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 228