de lijsten van besproken memories in de dodenboeken, hoeveel hier van door schenkingen van land en waardepapieren werd omgezet in economisch kapitaal valt doorgaans uit kloosterrekeningen en in oor konden- en brievenboeken op te maken. Al deze bronnen zijn in het geval van Porta Celi verloren gegaan. In de volgende paragraaf hopen we het supportersnetwerk toch enigszins tot leven te brengen. 'Trouwe vrienden' De entree van Porta Celi op de Hollandse zielenheilsmarkt was veelbe lovend. Bij de stichting in 1455-1458 kwamen er steunbetuigingen van verschillende prominenten: de bisschop van Utrecht, de graaf van Hol land, de pastoor van Haarlem en Jan van Heemstede, de edelman die in het dorp rechtsprak. Het klooster was gebouwd nabij het Huis te Heemstede, het kasteel waar Van Heemstede woonde. Hoewel hij be schermheer van Porta Celi werd, was hij ook beducht dat het klooster ter plaatse teveel land (en dus invloed) zou verwerven. In 1458 sloot hij daarover een soort herenakkoord met prior Gijsbert.39' Van een spon sorrelatie is niets bekend. De Van Heemstedes hadden hun eigen graf kapel bij de Jansheren in Haarlem. Van contacten met de families van de stichters is op de bovenge noemde uitzondering na niets bekend. De familie van Mr. Hugo van Assendelft had zijn grafkelder in de Grote Kerk te Haarlem en de fami lie Diert alias Gaal verlegde zijn activiteiten na 1458 steeds meer naar Leiden, waar de bloeiende textielindustrie nieuwe ontplooiingskansen bood. De tak van Willem Diert, in 1458 erfgenaam van Mr. Jan Klaasz., raakte verzwagerd met de rijke familie Van Leiden, hoofdsponsors van het Leidse kapittel van St. Pancras. Dankzij deze kruiwagen verkreeg deze tak Diert een kapelanie in de kapittelkerk. Een tak Gaal, verzwa gerd met een andere familie uit het sponsornetwerk van het Leidse ka pittel, leverde in 1514 een kanunnik.40' Mogelijk is Porta Celi door deze nieuwe oriëntatie van de familie op Leiden wat buiten beeld geraakt. Om hiervan een indruk te krijgen, zijn de Leidse testamenten tot 1500 doorgenomen.41' Van de Leidse tak ken Diert en Gaal zijn geen legaten aan Porta Celi gevonden: wel van een Leidse notabele, de weesmeester Hendrik Ottenz., die in 1461 zijn goederen aan Mariënhaven, IJsselstein en Porta Celi vermaakte. Deze drie Sibculo-kloosters stonden toen juist op het punt een strengere regel aan te nemen. Zulke hervormingen vielen vaak in goede aarde bij HAERLEM JAARBOEK 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 22