nanciële voordelen' van privatisering van taken, een waarschuwing die aan actualiteit nog niet heeft ingeboet. Daarmee was zijn bemoeienis met de stad echter niet ten einde. In 1988 stond hij aan de wieg van het abc (Architectuur en Bouwhisto risch Centrum) en werd hij vanaf het begin lid van de Werkgroep Bouwhistorie, die sinds 1997 is voortgezet als Werkgroep Gebouw en Omgeving van de Vereniging Haerlem. Hierin kon hij andere kwalitei ten kwijt: bouwhistorisch onderzoek en daarover publiceren. Hij schreef de historisch-stedenbouwkundige inleiding in de Architectuur gids Haarlem (1992), voor een deel gebaseerd op eigen ervaringen. Hij werkte mee aan een publicatie over Het winkelgezicht van Haarlem (1994). Hij deed uitgebreid onderzoek naar de bouwhistorie van het Wilhelminapark en publiceerde daarover in Haerlem Jaarboek 1999. Hij inventariseerde de Jugendstil-architectuur in Haarlem en publiceerde daarover in Haerlem Jaarboek 2005. Een grote prestatie voor een drie entachtig-jarige, zeker als men bedenkt dat een groot deel van het onderzoek met de fiets werd verricht! Enige technische hulp was daar bij wel nodig: hij schreef met de pen, in zijn markante handschrift; van een schrijfmachine moest hij niets hebben, om van een computer hele maal maar te zwijgen. Nog in 2008 leverde hij aan de werkgroep een afgewogen commen taar op de reconstructieplannen voor het Centrum van Schalkwijk, waarvan hij de ontstaansgeschiedenis aan het eind van de jaren zestig nog van nabij had meegemaakt. Aan het einde van 2008 gaf hij te kennen in verband met zijn leeftijd de werkgroep te willen verlaten. In de vergadering van de Werkgroep Gebouw en Omgeving van 16 december werd, in aanwezigheid van zijn vrouw en enkele van zijn kinderen, hartelijk afscheid van hem geno men. Ogenschijnlijk verkeerde hij toen in blakende gezondheid, maar enkele maanden daarna overleed hij. Op 23 maart 2009 werd met een liefdevolle dienst in een bomvolle kerk aan de Vijverweg in Bloemen- daal, waarin ook veel leden van de Vereniging Haerlem aanwezig waren, afscheid genomen van deze bijzondere man. PIET ROOS JOHANNES VAN DER WEIDEN JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 240