zeer zijn betrokkenheid bij ondernemend Haarlem en de plaatselijke politiek. Leo van Sambeek werd in 1921 in Haarlem geboren, kort nadat het gezin uit Nijmegen was verhuisd. Zijn vader had als bouwondernemer diverse werken in het westen van het land aangenomen en dat maakte een permanente overkomst noodzakelijk. Dat het bedrijf Thunnissen Van Sambeek goed liep blijkt uit de bouw van een nieuw ouderlijk huis aan de Casper Fagellaan 4 in Heemstede. Op het terrein van het landgoed Bosch en Hoven dat in 1923 werd verkaveld en geveild, ver rees een fraaie onder architectuur gebouwde vrijstaande woning, waar Leo tot zijn huwelijk in 1948 zou opgroeien. In dat jaar trouwde hij met Corry Peeperkorn, telg uit een groot Heemsteeds gezin en nazaat van een bekende uit Duitsland geëmi greerde blekersfamilie. Kort na de oorlog had Leo zich verzekerd van werk en inkomen bij de firma J.H. Schous, een handel in haarden, ka chels en kinderwagens annex smederij aan de Oude Groenmarkt. In eerste instantie door er in dienst te treden als assistent bedrijfsleider en daarna door dit echt Haarlemse bedrijf over te nemen. Het ondernemerspaar, dat de bovenwoning betrok, werkte hard mee aan de naoorlogse groei en profiteerde zelf ook van de babyboom. Naast de huishoudelijke tak ontstond Schous Kinderland en er werd een filiaal in Zandvoort geopend. De aankoop van een huurpand aan de Oude Groenmarkt vergrootte niet alleen het bedrijfsoppervlak maar ook de zorgen. De staat van onderhoud van het geheel noopte tot een forse renovatie. Over de plan nen werd langdurig gesteggeld met gemeente, monumentenzorg en diverse commissies. Het grote probleempunt vormde de nieuwe pui die de totale breedte van de panden besloeg. Onder toezicht van bouw meester Willem Peereboom kwam eind zestiger jaren een grootschali ge restauratie tot stand, waarbij tot een vrijwel volledige heropbouw van de monumentale gevelpanden moest worden besloten. Het project vormde voor Leo al vroeg in zijn bestaan een levens werk, waarvoor hij door de Vereniging Haerlem werd geëerd met een fraaie legpenning. Hij documenteerde en fotografeerde de restauratie nauwkeurig. Vijftig jaar later zou kleindochter Jolien Bakker, anno 2007 zelf woonachtig op dit adres, het materiaal gebruiken voor een werkstuk dat ze samen met haar grootvader in boekvorm zou uitgeven. Het eerste exemplaar van Het pareltje van Haarlem werd uitgereikt aan burgemeester B. Schneiders, in de jaren negentig huurder van één van de appartementen met Leo als 'huisbaas'. 242 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 244