dat zij bij haar man in Warmond is begraven.43) Met het kapittel van St. Pancras had het gezin van Verbout Hugenz een speciale band. Zijn zoon Roetert, priester, werd hier in 1489 kanunnik. Hij was benoemd door de rijke Leidse familie De Brouwer, waaruit zijn moeder stamde.44' Roeterts vader Verbout kwam evenals de families Diert en Gaal uit Haarlem (zie schema 6). Hij woonde daar in 1429 in de Jansstraat met zijn moeder, de weduwe Hugo Verboutsz., en staat in 1451-1452 voor het eerst in Leiden te boek.45' Zijn vader Hugo Verboutsz. of Verdeboutsz. verbleef van 1404-1406 wegens een doodslag buiten Haarlem.46' Het stamhuis van deze familie stond in Heemstede. Het werd in 1358 en in 1384 bewoond door een Hugo Verdeboutsz., vrijwel zeker de grootva der van de balling uit 1404-1406.47' Uit een en ander valt op te maken dat deze 'Verbouts-groep' een ge goede Haarlemse burgerfamilie met roots in Heemstede was die Porta Celi ook na zijn vertrek uit Haarlem steunde. Het land van Hugo Verde boutsz. lag op de geest tussen Hout en Spaarne, vrijwel direct ten noorden van het kloostergoed. Zulke lokale notabelen, maar dan uit Warmond, komen veelvuldig voor als supporters van Mariënhaven. De Haarlemse Verboutsgroep zou een soortgelijke sponsorrol voor Porta Celi kunnen hebben vervuld. Stamden de Portacelianen Verbout Hen- driksz. (1457) en Jan Verboutsz. (1487-1508+) wellicht ook uit deze fami lie? De zeldzame voornaam Ver(de)bout doet dit laatste vermoeden, maar veel harder bewijs is er niet. Dat deze naam onder cisterciënzers wel een bekende klank had, blijkt uit een vermelding door Adriana van Roon, die als abdis van Leeuwenhorst in 1497 zelf de boekhouding van haar abdij voerde. Bij de pachters noemde zij een Steven te Hillegom 'Verbouts nazaat'.48' Voor deze cisterciënzer aristocrate behoefde die naam geen verdere introductie. De feiten laten geen verdergaande conclusies toe over de Verbouts groep. Zij behoorden tot de 'lastig te classificeren tussengroep' tussen het stedelijke patriciaat en de ambachts- en koopliedenstand.49' In Haarlem waren zij evenals de familie Gaal in de eerste helft van de vijf tiende eeuw actief in de wijnhandel. Door een huwelijk zijn zij toege treden tot de aanhang van de familie De Brouwer, die tot het Leidse pa triciaat behoorde. Hun inburgering ging vooraf aan die van de hierboven genoemde takken Diert en Gaal. Verbout Hugenz. was vanaf 1451 actief in Leiden. Klaas Diert, de echtgenoot van Barbara van Lei den, verkocht in 1487 zijn huis in Haarlem. Na 1500 arriveerde een tweede tak Gaal in Leiden. Evenals de beide voorgaande nieuwkomers HAERLEM JAARBOEK 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 24