2. Een inventarisatie van delen van de infrastructuur van Haarlem, met focus op de Grote Houtstraat en op 'kleine schoonheid van de stad' gaat voort. De uitkomst van deelonderzoeken wordt zo mogelijk gepu bliceerd in de Nieuwsbrief en/of het Jaarboek. 3. Een nieuw groepsproject in ontwikkeling: Klein vervoer. De onder zoeksfase is met horten en stoten op gang gekomen; dit is een meerja renproject. Individueel onderzoek: - Dick van Gijlswijk onderzoekt de bemoeienissen van het stadsbestuur met de stadsarmenscholen en de Franse scholen in de periode 1757- 1863, alsmede de rol en de betekenis van de verschillende colleges van toezicht in die periode. Hierover heeft hij twee deelpublicaties voorbe reid. Zijn onderzoek is echter veelomvattender, en gaat voort. - Annemarie Broek houdt zich bezig met de Haarlemse popmuziek in de tweede helft van de 20ste eeuw. - Daan Kerkvliet speurt nog naar een verdwenen kunstwerk van Zadki- ne; ook doet hij onderzoek naar kerkklokken (uurwerken). - Klaas de Jong doet onderzoek naar Pieter Rixtel, een 17de eeuwse dich ter en 'factor' van de Haarlemse rederijkerskamer De Wijngaartranken; ook houdt hij zich bezig met een beschrijving van de geschiedenis van de wijk Zuiderhout, de voormalige Heemsteedse wijk die in 1927 door Haarlem is geannexeerd. Hij is afgestudeerd Neerlandicus, met specia lisatie Letterkunde van de Renaissance; hij is jarenlang werkzaam ge weest als conrector en docent op het Spaarne Lyceum. - Barbara Kooij bereidt een bronnenpublicatie voor van alle beschikbare Spaanstalige brieven die zijn geschreven ten tijde van het Haarlems Beleg (1572-73). Deze omvangrijke collectie is een schatkamer van gege vens van de 'tegenpartij'. Haarlems Beleg is goed gedocumenteerd van Haarlemse/Nederlandse zijde, maar het Spaanstalig materiaal (in 16de eeuws Spaans vol militair/strategische termen) is ontoegankelijk ge bleven. Barbara is afgestudeerd in de Spaanse taal- en letterkunde en beëdigd tolk/vertaler. Behalve de vertalingen zal zij het vertaalde, waar nodig voor een goed begrip, ook annoteren. Een titanenkarwei, waar voor in historisch Haarlem grote belangstelling bestaat. - Bert Koene werkt samen met prof. Rudi Ekkart, directeur van het Rijks bureau voor Kunsthistorische Documentatie in den Haag, aan een monografie over de i7de-eeuwse Haarlemse portrettist Johan Thopas. Bedoeling is dat die in 2012 uitkomt, ter gelegenheid van een Thopas- tentoonstelling in Aken of Parijs. 270 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 272