De Werkgroep Gebouw Omgeving Bijdrage van Boudewijn Bach De werkgroep houdt zich bezig met 'de ruimtelijke kwaliteit van ge bouwen en de omringende publieke ruimte in historische context'. In 2009 is het oud-lid Krijn Haasnoot (86) overleden. Elders in dit jaar boek treft u zijn in memoriam aan. In juni trad Johannes van der Weiden af als voorzitter en volgde Boudewijn Bach hem op. Johannes blijft lid van de werkgroep. Helaas is secretaris Albert Laterveer al langere tijd ziek. Voorlopig is zijn werk overgenomen door Auke Douma, roulerend zorgen de leden voor de verslaglegging. Het topmoment van dit jaar was de opening van de tentoonstelling 'Zicht op Haarlem' door wethouder Jan Nieuwenburg. De beleving van historische kwaliteit heeft veel te maken met het zicht op gebouwen en door ruimten. De werkgroep heeft de meest waardevolle en soms mon diaal unieke zichtlijnen op monumenten zoals de oude Bavo gevisuali seerd. Deze op zich opmerkelijke prestatie is ook vernieuwend door het display dat 'on line', via internet, bewoners of buitenstaanders waardevolle zichtlijnen liet inbrengen. De affiches en de website zijn, in intensief overleg met de werkgroep, verzorgd door het bureau 'Kamer'. De kosten van de tentoonstelling en de website werden gro tendeels gedragen door de sponsoren 'Pré Wonen' en 'Haarlem Monu mentaal 2009'. De werkgroep wil in 2010 verkennen welke essentiële zichtlijnen via de bestemmingsplannen bescherming kunnen krijgen. Dit jaar betrad de Werkgroep een pad vol angels en klemmen. De re latief geïsoleerde ligging van Haarlem in de westflank van de zgn. 'Me tropoolregio Amsterdam' vereist een drastische verbetering van vooral het regionale openbaar vervoer, waarvan de Zuidtangent een goed voorbeeld is. Deze lijn is bij de aanleg al voorbereid als regionale tram lijn, maar de gemeente Haarlem en de provincie hielden zich in 2009 vooral bezig met studie naar de mogelijkheid van een bustunnel onder het centrum van Haarlem. Verontrust door vooral de technische risi co's voor historische panden en de langdurige verstoring van publieke ruimte bij 'ondergronds gaan' zorgde ervoor dat de werkgroep de nota 'Haarlem en de Zuidtangent' heeft opgesteld. Naast opmerkingen over de gevaren van de ideeën van provincie en gemeente werd ook een beeld gegeven van wat de (her)introductie van trams in vergelijkbare regiosteden met historische kern zoals Straatsburg en Nice opleverde. 272 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 274