In veel van dergelijke steden intensiveerde die introductie de aantrek kelijkheid voor voetgangers en trekt de verbeterde bereikbaarheid en toegankelijkheid nieuwe bezoekers. De nota vormde een wezenlijke bijdrage aan de discussie. Deze eindigde in een breed gedragen afwij zing van (lange) tunnels. Jammer genoeg vertraagde de tunneldiscus sie die zo nodige kwaliteitssprong naar tramontsluiting. Tijdens zijn werkbezoek aan de werkgroep op 17 maart meldde wethouder Jan Nieuwenburg het 'eigenlijk' op alle hoofdpunten met ons eens te zijn. Recente afwijzing van enkele 'monumentvoorstellen' maakt duide lijk dat meer zorg en kwaliteit nodig is bij de 'redengevende omschrij ving' van te beschermen erfgoed. De werkgroep heeft in de Nieuws brief van september 2009 na- én voordelen, maar ook de rechten én plichten van bewoners, eigenaren en de gemeente op een rij gezet. De werkgroep heeft ook aan de gemeente geadviseerd over op zich kleinere zaken. Ondermeer werd een zienswijze ingebracht in het ont- werpbestemmingsplan Koninginnebuurt omdat daarin aan Dreefzicht ongepast grote en hoge bouwvolumes zijn toegekend. Ook werd zorg uitgesproken over de enorme vergroting van het (ondergrondse) par keergebied. De ontwikkeling van het Scheepsmakerskwartier (de oostelijke Spaarne oever van de molen De Adriaan tot het spoorviaduct), bracht aan het licht dat op het binnenliggende CAVEX-terrein Nederlands oudste 'vierkante' industrieschoorsteen staat. De werkgroep be middelde tussen partijen (ondermeer de Stichting Fabrieksschoorste nen en de gemeente), opdat zij een oplossing zoeken hoe de schoor steen te restaureren en op te nemen in de planontwikkeling, dan wel om de schoorsteen elders te herbouwen. Naar aanleiding van de sluitingsplannen voor bioscoop Cinema Pa lace formuleerde de werkgroep een reeks van wensen om andersoortig gebruik van het pand in te passen in de historische en ruimtelijke con text. Uiteraard gaat de voorkeur uit naar een nieuwe functie die de zaal blijft gebruiken waardoor de hal en trappenhuis bewaard blijven. Maar ten minste is het belangrijk om de gevelindeling, de typerende kap, de glas-in-lood ramen en de 'gerende portica' die de schuine verkaveling 'verklapt', te handhaven. De werkgroep raakte tenslotte ook betrokken bij ongewenste ont wikkelingen op het Philip Frankplein naast het Hofje van Bakenes. Er rezen problemen tussen bewoners en Liander over de plaatsing van een drietal hoogspanningstrafo's en gezien het belangrijke historische JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 275