Op het huidige verkeersplein naast het Reinaldahuis sloot vroeger de Zomerdijk (met Zomerdijkweg en -vaart) aan op de Fuikvaart. Door de jaren heen is de naam van de Fuikvaart en Rustenburgervaart, voor het stuk tussen Spaarne en Zomerdijk, veranderd in Zomervaart. Van de oude Zomerdijk en Zomerdijkvaart, gegraven in 1495, toen de Roo- molenpolder werd ingedijkt, is na de stadsuitbreidingen ten oosten van de Prins Bernardlaan niets meer overgebleven. De folders zijn verkrijgbaar in de Hoofdwacht (zomeropenstelling van april tot oktober) en bij City Marketing/vvv voor 1 per stuk. De Werkgroep Jeugd Bijdrage van Marjorie Vroom-Mos Het jaar 2009 zal voor de werkgroep door een tweetal hoogtepunten niet snel worden vergeten. In mei speelden leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Bavoschool een actieve rol bij de Dodenherdenking en werd na de plechtigheid door wethouder Maarten Divendal een gedenksteen in het schoolgebouw aan de Westergracht onthuld. In oktober werd de Vereniging de Hollandprijs toegekend voor haar aandeel in het Wie wat bewaart, heeft wat!- project. De voorbereidingen voor en de uitvoering van het gedenkwaardige programma voor de Bavoschool werden geleid door David Beekhuis in samenwerking met de oud-directeur Hans Peeters van de Bavoschool en Bert Hartendorf van de Bond van Oud-Illegale Werkers (boi w). Doel van het programma was de kinderen bewust te maken van de histori sche context waarin ze leven en om met name hetgeen in de Tweede Wereldoorlog op de Westergracht gebeurde, nimmer te vergeten. De deportatie van ruim 170 Haarlemse Joden vanuit hun school naar kamp Westerbork was lang een min of meer vergeten feit. Daar is nu met de plaatsing van de gedenksteen 'Als de school kon spreken' defini tief een einde aan gekomen. In maart ontving de Vereniging de uitnodiging van de Historische Vereniging Holland om mee te dingen naar de Hollandprijs. Deze prijs wordt elk jaar toegekend aan een historische vereniging die zich op een bepaald gebied van andere onderscheidt. Voor het jaar 2009 was het thema 'erfgoededucatie'. Na enige aarzeling - per slot van rekening is onze deelname aan het Wie wat bewaart, heeft wat/-project immers slechts een onderdeel van een totaalprogramma - werd toch besloten aan de uitnodiging gehoor te geven. Groot was de vreugde toen in ok- JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 278