landschappelijke behangselschilderkunst bloeide, met in Haarlem ate liers van onder anderen Jan Augustini, Hendrik Tavernier en anderen. Verscheidene landschapschilders uit de vroege 19de eeuw genoten hun opleiding in een 'behangselfabriek', waar op basis van natuurstudie uiteenlopende, soms zeer romantisch aandoende landschappen wer den geschilderd. Die natuurstudie werd voor de romantische land schapschilders het allerbelangrijkste vertrekpunt, en niet de artistieke nalatenschap van hun collega's uit het verleden.2) De Haarlemmer Lieste Dit is, kort geschetst, de artistieke 'biosfeer' waarin Cornelis Lieste leefde en werkte. Hij was een geboren Haarlemmer, die weliswaar di verse buitenlandse reizen zou ondernemen maar zijn geboortestad trouw bleef en er ook, op relatief jonge leeftijd, zou sterven. Hij kan met zijn werk zonder meer tot de 'romantische school' worden gere kend - en van een school kan zeker gesproken worden want vrijwel al de romantische landschapschilders kenden elkaar, waren familie of leerling van elkaar, reisden en exposeerden samen of waren op andere manieren van eikaars werk op de hoogte. De Nederlandse kunstwereld was nog klein. Over de precieze betekenis van Lieste als kunstenaar in verhouding tot zijn collega's kan moeilijk een uitspraak gedaan wor den aangezien zijn nagelaten werk nog niet is geïnventariseerd. Maar verscheidene werken laten zien dat Lieste in technisch opzicht een goede meester was, die niet of nauwelijks onderdeed voor zijn belang rijkste collega's. Een groot oeuvre is er niet om de eenvoudige reden dat Lieste geen lang leven beschoren is geweest: hij stierf op 44-jarige leeftijd. Reeds tijdens zijn leven werd Lieste herkend als een prijzens waardig meester. Diverse eerbetuigingen vielen hem ten deel en zijn werk moet bij kopers in trek zijn geweest, zo blijkt onder meer uit de hierna opgenomen, kort na Lieste's dood geschreven necrologie of'le- vensberigt'. De - laatste - woning van de schilder aan de Raamsingel is een duidelijke aanwijzing dat Lieste zich uiteindelijk een leven in een zekere welstand kon veroorloven. De bewaard gebleven werken zijn voorzover bekend de belangrijkste getuigen van Lieste's loopbaan. Eigen teksten over zijn reizen en werk- opvattingen, zoals collega's als Barend Koekkoek, Johannes Christ en anderen die in die tijd wel schreven en zelfs publiceerden, zijn van Lieste's hand niet bekend. Wel is uit zijn werk bekend dat hij naar het ANTOON ERFTEMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 39