reuzen die door 'een vreeselijken storm' worden belaagd, waren daarbij de favoriete thema's.6' Ook in Lieste's oeuvre komen we al deze thema's tegen.7' Daarbij genoot met name één thema bij hem een duidelijke voorkeur: een heideveld of een andersoortig landschap bij zonsonder gang. In diverse van zijn geschilderde landschappen kreeg de zon een zeer prominente plaats; de beschouwer kijkt er soms recht in. Deze po ging om iets te schilderen dat eigenlijk niet te schilderen valt, komt ook in de necrologie aan de orde. Een dertigtal jaren later zou Vincent van Gogh hetzelfde proberen. Ronduit 'verheven' is ook Lieste's fabu leuze uitbeelding van een waterval, en wel die bij Chiavenna aan de Zwitsers-Italiaanse grens (afb. 5). Het in meerdere werken van Lieste aangebrachte nadrukkelijke contrast tussen kleine mensfiguren ener zijds en de kolossale natuur anderzijds, is evenzeer typerend voor de 'sublieme' landschapschilderkunst uit de romantiek. De mens speelt maar een bescheiden rol in het grootse, goddelijke natuurgebeuren, zo ervoeren de schilders zelf, en zo lieten zij het ook zien in hun werken. Lieste ging af en toe zelfs zo ver om mensfiguren ('stoffagie') geheel weg te laten dan wel nauwelijks zichtbaar toe te voegen - of enkel wat dierfiguren in het landschap te plaatsen. Dit was bepaald een zeld zaamheid in de vroeg-igde-eeuwse landschapschilderkunst. Teksten over Lieste In 1842, toen Cornells Lieste zo'n 25 jaar oud was, verscheen het gezag hebbende kunstenaarslexicon van J. Immerzeel jr.. Ook Lieste kreeg hierin een lemma. Dat was nog maar kort, alhoewel Lieste al wel gelau werd was op exposities en een zekere naam genoot. Immerzeel noteer de enkel iets over 's mans opleiding, de verkregen prijzen, en een stu diereis ('kunstreis') naar het buitenland.8' Niet uitgebreider is het lemma dat Immerzeels collega Christiaan Kramm in i860, dus een jaar voor Lieste's overlijden, opnam in zijn op Immerzeel voortbouwend kunstenaarslexicon. Volgens Kramm had Lieste zich in de late jaren 1850 vooral gericht op 'zijn geliefkoosd vak van Geldersche landschap pen'.9' Midden in de zomer van 1861 overleed Lieste op 44-jarige leeftijd, nadat hij geruime tijd aan een longziekte had geleden. Hij liet een vrouw en een dochtertje achter. Een half jaar na zijn overlijden beviel zijn vrouw nog van een zoontje, dat geëerd werd met de voornaam van zijn vader. In het daarop volgende jaar verscheen een 'in memoriam' ANTOON ERFTEMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 43