de neiging die in latere dagen rigting en kleur aan zijn levensweg heeft gegeven zich in zijne kinderlijke jaren duidelijk openbaarde. Zijn broertje naast hem aan de tafel gezeten, vond steeds zijn lust in lezen, en men zag het jongske bij voorkeur met een boekje voor zich. Onze Cornelis daarentegen greep naar de teekenstift en gezeten op zijn hooge stoeltje, viel het den ouders in het oog, dat hij gedurig op de lei teekende of met potlood zijne kinderlijke beelden op het papier af maalde. Het was niet twijfelachtig, waar zijne zinnen zich op vestigden en wij die getuigen zijn geweest van de scheppende kracht van zijn genie, zijn nog den ouders dankbaar, dat zij de neiging van den jeugdi gen zoon niet hebben tegengegaan, maar integendeel hebben geraad pleegd en gelegenheid gegeven om tot rijpheid te komen. Cornelis Lieste kreeg eene plaats op de stads teekenschool en ont ving van J. Reekers onderwijs in het handteekenen.15) Zijne vorderin gen waren merkbaar en voldeden ouders en meesters. Eene kleine tee- kening, een gezigt aan een stads of dorpsvest, in dat tijdperk door hem vervaardigd, is nog bij Mevrouw de Weduwe Haselaar te vinden. Zij ge tuigde van vlijtige studie en zorgvuldige behandeling; maar noch meester noch aanschouwer zouden uit deze onrijpe proeve hebben kunnen voorspellen, hoe de baan der eere eenmaal zich voor hem zou openen. Nog veel studie en volharding moesten voorafgaan, voor een niet zeer bemiddeld gezin een drukkend tijdperk van zorg en kommer, dat menig jeugdig talent nederdrukt en in zijne vlugt belemmert, maar door den oppervlakkigen aanschouwer maar zelden in rekening wordt genomen. Voor dat de voorbereidende studie voleindigd, de kennis verkregen, de hand genoegzaam geoefend is en het oog heeft leeren zien, zijn er reeds zulke belangrijke sommen aan die opleiding te kosten gelegd, dat het een wezenlijk bezwaar voor vele ouders kan ge noemd worden. Hoe vaak is dat leed in stilte gedragen en heeft een jon geling van goede hope achter zijn schildertoestel [schildersezel] over die voor hem gedane opofferingen tranen gestort. Wij gelooven niet ver van de waarheid aftewijken, indien wij dit tafreel gedurende de eer ste jaren van Liestes schilders loopbaan voor oogen houden. Maar die jaren van ontwikkeling zijn, op het tijdstip waarop we hem nu vinden, pas in den aanvang. Na de teekenschool werd hij aan den schilder Roosenboom toevertrouwd, op wiens atelier toen meerdere discipelen van zijnen leeftijd bij een waren en wien in die dagen de lof niet kan worden ontzegd, dat hij bijzondere geschiktheid bezat, om de beginselen van de schilderkunst vooral het behandelen der verwen en JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 48