noemd, sympathiseerde volkomen met hem. In één opzigt had hij iets op zijn meester vooruit. Claude Lorrain kon slechts met moeite een dragelijk beeldje maken. Swaneveld slaagde beter in zijne beelden en stoffeerde daarom gewoonlijk de schilderijen van dezen zijnen meester en wel zoo zeer in overeenstemming met het heerschende ka rakter der tafreelen, dat de stoffagie door hetzelfde penseel op het doek schijnt te zijn gebragt.28' Had Lieste zich in een dergelijk overeenstem mend gevoel mogen verheugen, zoo durven wij aannemen, dat het ge heel zijner kunstwerken er door gewonnen zou hebben. Zijne schoonste lauweren had Lieste echter reeds ingeoogst. Wij hebben boven van zijne medailles van 's Hertogenbosch en van Felix Meritis gesproken. In het jaar 1846 werd hij benoemd tot lid van de Ko ninklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam. In 1850 werd hij lid van verdienste van het kunstlievend genootschap tot aanmoedi ging en bevordering van teeken en schilderkunst onder den naam Pic- tura te Groningen. In het jaar 1857 behaalde hij de zilveren medaille voor zijne schilderijen op de Tentoonstelling te 's Gravenhage en in i860 de gouden Rijks medaille te Amsterdam. Indien wij zeggen, dat hij dien roem naast zijne schoone opvatting aan vlijtige studie te danken had, mogen wij niet vergeten, dat het schilderen eene afmattende inspanning van geest en ligchaam is. Vooral wanneer Lieste een lucht schilderde, die zonder tusschen pozen behoort te worden afgewerkt, sloot hij zich in zijn atelier op, en was een geheelen dag lang voor niemand toegankelijk, maar ondervond daarna door zware hoofdpijnen de gevolgen dier inspanning en zijn gestel was niet sterk. Een borstkwaal, waarvan zich voor zijne betrek kingen [relaties (kennissen, familie)] misschien ook voor hemzelven aanvankelijk geene blijken vertoonden, ondermijnde zijne krachten. In welken tijd de beginselen van zijn borstkwaal moeten gezocht wor den is moeijelijk te bepalen. De bemoeijingen, waarmede Lieste zich korten tijd voor zijn dood heeft bezig gehouden, kunnen wel iets heb ben toegebragt om dezelve te doen toenemen. Bij de schikking en regeling van de bloemententoonstelling bij gele genheid der Tentoonstelling van Nijverheid in de maand Julij gehou- 10. Cornelis Lieste, Berglandschap met crucifix en kapel. Olieverf op paneel, 20 x 17 cm. (Ver blijfplaats onbekend; foto rkd, Den Haag). ANTOON ERFTEMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 55