Darwin en Haarlem Over vertalers, lezers en tulpen 2009: Darwinjaar Het zal vrijwel niemand zijn ontgaan dat in 2009 Darwin uitbundig werd herdacht. Darwin werd geboren in 1809, maar de aanleiding voor alle aandacht was vooral dat 150 jaar geleden, om precies te zijn op 24 november 1859, On the origin of species by means of natural selection ver scheen. Dit boek leidde uiteindelijk tot een radicale verandering in de manier waarop de mensheid tegen haar eigen geschiedenis en die van alle leven op aarde aankijkt. Reden genoeg om wereldwijd uitvoerig aandacht te besteden aan deze grote geleerde. Ook Nederland deed volop mee. Er verscheen een nieuwe vertaling van On the origin of species en twee proefschriften verdiepten zich in de ontvangst van Darwins ideeën in Nederland.1) Op Nederlands initiatief volgde een televisie ploeg opnieuw de route die Darwin met zijn schip de Beagle tussen 1831 en 1836 had afgelegd, met aan boord een groot aantal wetenschappers. Daarnaast waren er talloze tentoonstellingen, discussieavonden, le zingen en symposia. Zo organiseerde Teylers museum een tentoon stelling over het spanningsveld tussen het bijbelverhaal over de zond vloed en Darwins theorie. Teylers had bovendien een bescheiden expositie over de eerste Nederlandse vertaling van On the origin of spe cies, van de hand van de Haarlemmer Tiberius Cornelis Winkler. Tiberius Winkler en het ontstaan der soorten Tiberius Winkler (1822-1897) was een late vertegenwoordiger van het type geleerde met encyclopedische kennis.2) Voor 1800 was dit soort wetenschapper niet zo zeldzaam, maar in het laatste kwart van de ne gentiende eeuw groeide de wetenschappelijke kennis zo stormachtig dat het steeds moeilijker werd om allerlei specialismen te combineren. Winkler daarentegen was nog van vele markten thuis. Hij had een pas- BOUDIEN DE VRIES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 61