die nog twee boeken schreef waarin hij het niet langer alleen had over 'dieren en planten' maar ook over mensen. Mensen stamden af van la gere soorten, dus hadden ze dieren als voorouders. Er was weliswaar een 'missing link', een ontbrekende schakel tussen de dierlijke voorou ders en eerste menselijke voorouders, maar de evolutietheorie liet wei nig ruimte voor een andere visie. We stamden van de apen af. Geen wonder dat onder orthodox-protestanten en katholieken de emoties hoog opliepen. Naast een groep die al Darwins ideeën totaal afwees, waren er ook mensen die poogden de evolutietheorie te verzoenen met het christelijke geloof. Ook Haarlemmers mengden zich in het debat. De hervormde predikant A.W. Bronsveld liet van zich horen via het in protestantse kringen veel gelezen tijdschrift Stemmen voor waarheid en vrede. Bronsveld riep zijn lezers op: 'laat ons blijven gelooven aan de ontwikkeling, aan den voortgang van ons geslacht, en doen wij dat op een andere wijze dan de voorstanders van de natuur-keus'.6) Het is niet ondenkbaar dat de oplevende belangstelling voor Darwin de Utrechtse uitgever Broese deed besluiten om in 1869 van de afleve ringen van Het ontstaan der soorten die hij van Kruseman had gekocht, een titeluitgave te maken. Een titeluitgave wil zeggen dat hij niets veranderde aan de vertaling van Winkler, maar de delen ingenaaid ver kocht met een eigen titelblad, dat vermeldde: tweede editie. Dat moe ten dus bijna 400 exemplaren zijn geweest. Toch vloog dit standaard werk van Darwin niet de winkel uit, want pas veertien jaar later, in 1883, bracht Broese een tweede, vermeerderde druk uit. In 1889 volgde een grondige herziening van Winklers vertaling, nu uitgegeven in Nij megen. De herziening was scrupuleus gedaan door H. Hartogh Heijs van Zouteveen die zich veel beter hield aan de oorspronkelijke tekst van Darwin. Deze uitgave werd snel gevolgd door weer een nieuwe in 1890. De opeenvolgende uitgaven weerspiegelen de groeiende belang stelling voor Darwin, zeker nadat Winklers vertaling flink was opge poetst door Hartogh Heijs van Zouteveen. Darwin in het Haarlemse Leesmuseum Interessant is dat we de Haarlemse belangstelling voor Darwin enigs zins kunnen meten. Haarlem had in tweede helft van de negentiende eeuw namelijk een Leesmuseum, een uitleenbibliotheek voor de elite, zoals vooraanstaande wetenschappers, ondernemers, juristen, nota rissen en welgestelde renteniers, en voor intellectuele middengroe- JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 64