publicatie in 1871 aangeschaft. Twee jaar later volgde Het uitdrukken der gemoedsaand. bij den mensch en het dier, opnieuw in een bewerking van Dr. Hartogh Heijs van Zouteveen. Ook dit boek werd kort na publicatie aangekocht. Het waren juist deze twee boeken die landelijk de discus sie rond de evolutieleer aanzwengelden. Uiteindelijk, pas in 1876, schafte het Leesmuseum Het ontstaan der soorten aan, in de uitgave van Broese van 1869. Dit was, zoals gezegd, gewoon een bundeling van de oorspronkelijke uitgave in delen van Kruseman uit i860. Het is duide lijk dat de Afstamming en de Gemoedsaandoeningen reden waren om ook het oudere werk van Darwin in huis te halen.8) Interessant is dat we ook kunnen zien wie van de leden van het Lees museum Darwins werken leende, omdat er een uitleenadministratie bewaard is gebleven. Zeven leden hadden voor de Afstamming belang stelling, onder andere een boekhandelaar (die misschien eens wilde zien wat het was, voordat hij het zelf in voorraad nam), de hoofdop zichter van de Haarlemmermeerpolder, verder een leraar aan de hbs én de al genoemde hervormde predikant A.W. Bronsveld. Hij schreef een artikel over dit boek, maar vond het kennelijk niet passend voor een predikant, of niet de moeite waard om het zelf aan te schaffen. Duidt het aantal van zeven uitleningen al niet op een overweldigende belangstelling, de Gemoedsaandoeningen trok nog minder leners, maar drie. Een dieptepunt waren de welgeteld twee leden die Het ontstaan der soorten mee naar huis namen. Daarmee was de belangstelling voor Dar win heel wat geringer te noemen dan voor veel andere boeken die het Leesmuseum aanschafte. Voor een Eine agyptische Köningstochter, een roman van de populaire schrijver George Ebers, een boek dat tegelijk met Het ontstaan der soorten was gekocht, was de belangstelling vele malen groter. Nu leenden de leden van het Leesmuseum altijd meer ro mans dan non-fictie, maar een werkje over de gemeentereiniging kon halverwege de jaren tachtig nog altijd rekenen op 11 lezers, en voor De ziekenverpleging in huis en ziekenhuis van professor Th. Billroth hadden zelfs 20 leden belangstelling. Deze cijfers zijn van zo'n tien jaar later, toen het Leesmuseum ongeveer 120 leden had, er waren toen dus meer potentiële lezers. Maar het verschil met de belangstelling voor Darwin blijft desondanks toch opvallend.9) De twee leners van Het ontstaan der soorten waren H.F. Waller en L.E. Gerdessen. Waller was de voorzitter van het Leesmuseum en journalist bij de Opregte Haarlemsche Courant. Hij was een veellezer, die bijna 150 boeken per jaar van de bibliotheek meenam. Hij leende niet alle nieuw JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 66