aangeschafte werken, maar wel bijna allemaal. Dat hij de keus op Dar win liet vallen zegt dus niet zo heel veel. Daarentegen moet L.E. Ger- dessen, een gepensioneerde infanteriekapitein, een echte liefhebber zijn geweest. Veelzeggend is dat juist hij een van de weinige vrijden kers was in dit gezelschap van overwegend deftige, protestants- christelijke liberale burgers. Zijn afwijkende opvattingen blijken onder andere uit het feit dat hij - tevergeefs - pleitte voor opname van het vrijdenkersblad De Dageraad in de collectie van het Leesmuseum.10) Bovendien was hij een van de zeer weinigen in deze tijd, die volgens de bevolkingsadministratie 'geen geloof' had. Dat maakte acceptatie van Darwins ideeënvast gemakkelijker. De lauwe animo van de leden van het Leesmuseum om Darwins werk te lenen zegt vanzelfsprekend niet alles, want de Haarlemse bur gers konden de publicaties van Darwin ook zelf kopen, zowel de origi nele Engelse editie, als in de Nederlandse vertaling. Sommige van de verkochte exemplaren van Winklers vertaling zullen ook in Haarlemse boekenkasten terecht zijn gekomen, maar helaas is weinig tot niets be kend van wat de Haarlemse boekwinkels verkochten, noch wat in de privé-boekenkasten van de mensen stond. Het lijkt echter onwaar schijnlijk dat het aantal kopers van de Engelse editie, naast de geringe landelijke belangstelling voor de vertaling, heel groot is geweest, zeker buiten de kring van vakgenoten. De conclusie kan niet anders zijn dat Darwins theorie voor veel ophef heeft gezorgd, maar dat het meren deel van de Haarlemse deftige burgerij zich niet druk maakte over Dar win, op een enkele uitzondering na, zoals A.W. Bronsveld. Hoogstens volgde men de discussie via de tijdschriften, maar de werken van Dar win zelf werden door deze mensen niet massaal gekocht of geleend. Kre lage en Darwin Een ander interessant lijntje tussen Darwin en Haarlem loopt via de bloembollenkweker Jacob Heinrich Krelage (1824-1901).Krelage was de zoon van een arme Duitse immigrant. Zijn vader lukte het om in Nederland een redelijk florerende bloemkwekerij op te bouwen, een kwekerij die zijn zoon zou opstuwen tot een bedrijf met internationale bekendheid. Hij sleepte talloze prijzen voor zijn bloemen in de wacht. Aan de Kleine Houtweg in Haarlem lag Bloemhof: zijn huis met een omvangrijke tuin, met kassen en pronkbedden. Bloemhof was een ge liefde bestemming van veel toeristen en van vorstelijke personen, blij- BOUDIEN DE VRIES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 67