links: De Darwintulp 'The City of Haarlem'. (Uit: E.H. Krelage, Drie eeuwen bloembollenex port, Den Haag 1946, p. 550) dat zijn vader, als hij nog geleefd zou hebben, ongetwijfeld zeer wel willend zijn toestemming zou hebben gegeven.14' Zo kwam de naam Darwintulp in zwang, de kruisingen werden Darwinhybriden ge noemd. Zonder slag of stoot ging dit niet, want internationaal barstte onder botanici een discussie los of de Darwintulp wel een nieuw ras was, of gewoon behoorde tot een tulpenras dat men al kende. Had Francis Darwin zijn toestemming niet te snel gegeven? Het verwijt klonk dat Krelage uit commerciële overwegingen een nieuw ras met de naam Darwintulp had gelanceerd, zonder er zeker van te zijn dat hij een nieuw ras had. Misschien schuilde in de beschuldiging van een commercieel belang bij de nieuwe naam wel een tikkeltje waarheid, maar langzamerhand werd duidelijk dat het inderdaad om een nieuw ras ging. De discussies over deze nieuwe tulp verstomden hierdoor. Ongeveer tien jaar na de eerste introductie nam de teelt, de verkoop en de export van Darwintulpen en Darwinhybriden geweldig toe. Krelage zelf maakte dat niet meer mee, maar 'zijn' Darwintulp en de Darwinhy briden zijn tot vandaag de dag in Nederland en ver daarbuiten erg ge liefd. Maar slechts weinig mensen weten hoe deze Haarlemse tulp aan haar naam kwam. Noten 1. Janneke van der Heide, Darwin en de strijd om de beschaving in Nederland 1859- 1909, Amsterdam 2009 en Bart Leeuwenburgh, Darwin in domineesland, Nijme gen 2009. 2. Zie voor informatie over Winkler en zijn vertaling de bovengenoemde proef schriften en J.F. Steenhuis, 'Dr. h.c. T.C. Winkler', HaerlemJaarboek 1948, p. 60- 66. 3. Website Teylers museum (www.teylersmuseum.eu) onder Darwin vertaald! 4. Winklers vertaling is integraal gepubliceerd op de website Darwin online (http://darwin-online.org.uk). Lisa Kuitert maakt veel duidelijk over Kruse- mans uitgeversstrategie in haar artikel 'Geen grooten opgang'; een voetnoot bij het Darwinsymposium 1992', De Negentiende Eeuw 17,1993, p. 87-92. Over Win klers vertaling en latere uitgaven, zie Van der Heide, Darwin in Nederland, p. 60- BOUDIEN DE VRIES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 73