diens zoon Dr. E.H. Cohen. De naam veranderde in 'Kruisstraat Apotheek', maar werd rond zooo samengevoegd met andere apotheken en verhuisde als Centraal Apotheek naar de Gedempte Oude Gracht. Thans is in het pand de winkel in leren kleding 'High Tension' van Erik Andringa gevestigd. Kruisstraat 8 Zooeven kwam bij mij in den winkel de heer Pieter Vermeer, negen en zeventig jaar oud, Haarlemmer van geboorte en vroeger buurtgenoot van mij. Hij woonde tal van jaren aan 't Waaigat Nr. 2, thans Nassau- straat, vlak naast den kruidenierswinkel van Tromp. Zijn vader dreef er een groentenhandel en had voor een groot gezin te zorgen. Wanneer Pieter binnenkomt bied ik hem een leuningstoel aan, een stoel, die naar 't uiterlijk wel geschikt zou zijn voor de een of andere boerenvergadering. Piet woont tegenwoordig in een rusthuis, het Adriana Koene-rusthuis. Hij is keurig in 't zwart gekleed. En in zijn stoel zittende heeft hij veel weg van wat men vroeger een 'blikken do minee' heette. Om hem te verstaan moet ik mij wel eens vooroverbui gen. Hij spreekt dat eigenaardige Haarlemsch, waarvan 00 als ou, ee als ei, en eu als ui wordt uitgesproken. Ook met de a leeft hij niet op goeden voet: 'gawen' hoort men in den onvoltooid verleden tijd van 'geven', in plaats van gaven. Elke Haarlemmer, die meent, dat hij in goed Nederlandsch staat en met velerlei Haarlemmers spreekt, moge toezien dat hij niet valle! Soms meent men eenige verbetering te ont dekken; echter voor niet lang geleden kon men van Pieter en zijn broer Jacob Vermeer, als zij samen spraken, evenmin wat verstaan, als, laat ik zeggen, van een paar Arabieren. De vader van Piet heeft veel geld binnengehaald, niet in 't minst met de negotie in groenten, voor 't hotel Funkier benoodigd. 'Weetje wel', zei Piet mij, 'wie in vroegere jaren naast Funkier woonde?' 'Nu, wie dan?' 'Mevrouw De Breuk.'. En deze ongevraagde inlichting gaf uit komst. Vroeger schreef ik al dat ik van 't huis dat Funkier aan zijn hotel had bijgetrokken niets wist te vertellen, nu ben ik er achter er iets van mede te deelen. Mevrouw De Breuk was iemand, die veel aan behoefti ge menschen weggaf en als zoodanig bekendheid had. Van haar zoon, de Heer Johsde Breuk weet elke Haarlemmer van niet al te j ongen leef- tijd, dat hij een geacht en gevierd bewoner van Haarlem was. Als wet houder van Haarlem en als President Kerkvoogd leeft hij nog in veler herinnering voort. Zijn verdiensten zijn ook blijvend vastgesteld: een ARENT BROEKMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 81