Kruisstraat 12 Van voor 1884 tot ca. 1897 was hier het schildersbedrijf van F. Erdtsieck, later (1895,1897) vanJ. Erdtsieck,gevestigd. In 1884 woonde ook W.A. Dolleman in dit pand. Van ca. 1897 tot ca. 1912 zat hier de apotheker P.Th.A. van Rijn, daarna tot ca. 1920 de bloemist H. Grootveld en vanaf ca. 1921 de zaak 'Sani- tas', magazijn van pharmaceutische producten van A.M.C. Bosman. Toen mijn vader diens moeder eens vroeg wat ze daar verkochten was het antwoord Allerlei vieze dingen'. Vanaf ca. 1925 was het een zaak in behangselpapier 'Het Behangselhuis' en vanaf de jaren '30 tot in of na de tweede wereldoorlog het bloemenmagazijn Excelsior van W. Karstatt. Vanaf ca. 1950 was hier de firma Stromo in verlichtingsartikelen, souvenirs, byjouterien etc. van E.H. Strootmann. Tot 1998 volgde de antiekhandel van Jack Rovers (1945-1998). Nu is hier de wijnwinkel van Jos Scholten onder de naam Joseph Vino. Kruisstraat 14 Dus ben ik aangeland bij Tromp, kruidenier. Keurig man, stipt op tijd. Wilde iemand weten, hoe laat het was, dan had hij maar te wachten tot Tromp 's avonds de gordijnen liet zakken, dan was het precies elf uur. Ook in dit huis is in meer dan honderd opeenvolgende jaren een krui denierswinkel gevestigd geweest. De zaak werd onder den naam Wed. Cornelis Tromp gedreven. Otto Horsting, verdienstelijk lid van een ke gelclub, en naderhand zijn weduwe, dochter van den slager Hilde- brand, van de Oude Gracht, hoek Botermarkt, waren de laatsten in deze zaak. Toen is er van allerhande in dat huis gekomen; nu kan men er in drie uitstallingen de dameshoeden bewonderen, die het huis 'De Pauw' er te koop aanbiedt. Nog is er een raam in hetzelfde huis met een af- linksboven: De Kruisstraat ca. 1913. Geheel links nr. 14, de sigarenzaak van J.P.P. Kloppers. Duidelijk is te zien dat het pand nog gedeeltelijk woonhuis was. Dan volgt nr. 12, de bloemenzaak van Grootveld, met daarnaast Hotel Funckler. (Prentbriefkaart met poststempel 1913. Collectie A.G. van der Steur) linksonder: In of kort na 1913. De Kruisstraat in noorde lijke richting. Geheel links nr. 14, het hoekhuis Kruisstraat- Nassaustraat, met de sigarenwinkel 'Viribus Audax'. Daar naast nr. 12 en dan het hoge Hotel Funckler nrs. 8-10. (Collectie A.G. van der Steur) ARENT BROEKMEIJER 87

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 89