renwinkelier onder de naam Fa. Goulmy en Baer en 'Viribus Audax'. In 1921 zien we de sigarenwinkelier A. Mann en in 1923 en 1926 het sigarenmagazijn van C.C.F.A. Brasse. In 1927 de makelaar Th. D. Smit, in 1929 de sigarenwin kelier J. Meijer, in 1931-34 H.W. Overbeek en in 1936 was hier de toonkamer van De Kerkuil in binnenhuiskunst. In de tweede wereldoorlog was hier het café van de N.S.B.-erF. Slot. Na de oorlog werd (een deel van?) het pand een aantal jaren bij het huurpand Kruisstraat 12 getrokken en was onderdeel van lampenwinkel Stromo. Daarna o.a. Cafetaria J.J.E. Blatter en de radiowinkel van G. Kos. In 1987 zat hier de modezaak Cascabel, daarna Stephanie, dames mode en thans is het kantoor van de makelaar Rutger van der Wal. Kruisstraat 16 Ja, waar is nu Fortgens de horlogemaker in de Kruisstraat, hoek Waai gat, die men door het raam aan de straat altijd bezig kon zien met het repareeren van uurwerken, Ik heb hem gezien als sergeant-majoor van de schutterij. Hij placht, wanneer hij in uniform liep, zijn armen wijd uitgespreid te houden om des te beter zijn prachtige breede zilveren strepen, die zijn mouwen sierden, te doen uitkomen. In dien tijd leef den er nog velen, die in 1830 naar de grenzen waren opgerukt en het kwam mij voor, dat de schutters, die hen na vele jaren opgevolgd waren, nog altijd iets in zich voelden leven van die vroegere schutters met hun oude glorie. sukt €n Horologiemater. Briefhoofd van horlogemaker C. Fortgens uit 1883. (Collectie Noord-Hollands Archief) Kruisstraat, aan het Waaigat No. 18. ARENT BROEKMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 91