Kruisstaat 18 H. Remmers bleef hier tot 1894 gevestigd. Vanaf dat jaar tot ca. 1897 zat hier Maison Valenga, in modes, dameshoeden en fournituren, van ca. 1897 - ca. 1900 GJ. Heenk, winkelier in rijwielen, van ca. 1904 tot ca. 1905 W.A. Ooster wij ck-Veldhuis, een elektrotechnisch installatiebureau onder de naam Fa. F. Muschter, van ca. 1906 - ca. 1908 mej. W. Ijsveld, in lingeriën en kindergoede ren en van ca. 1909 - ca. 1920 de Vleeschhouwerij van Otto van Creveld, die rond 1920 vertrok naar het pand Kruisstraat 4. Van ca. 1920 tot ca. 1926 was hier 't Weenerhuis', een zaak in luxe en kunstartikelen, o.l.v. S. Wessel en later van W.J.H. Stavinga. Deze werd gedurende een tiental jaren opgevolgd door de fourniturenhandel Rauscher en Gerhardt, ook wel N.V. Fourniturenhandel v.h. M. Gans SC Zn. In 1936 zat hier Het Roode Bandenhuis. Van ca. 1938 tot heden is hier een automatiek of snackbar gevestigd, eerst van Jac. Veldt (fa. O. Veldt), later o.m.van RW. Vogelaar en H. Stroet. Thans is de naam 'Chefs Bur- ger'. Kruisstraat 20 In 1894 verhuisde de apotheek van Nr. 18 naar Nr. 20, dus een huis ver der op. Het oude huis Nr. 20 werd eerst afgebroken. Het nieuwe werd vrij hoog opgetrokken om voldoende ruimte voor de apotheek over te houden, die de onderste verdieping nu geheel in beslag nam. Maar reeds in 1904 waren vader en zoon overleden en de apotheek werd toen voortgezet door den Heer H. Cohen, overgekomen uit Rotterdam, die weder op zijn beurt klaagde over te weinig ruimte en zoo de zaak over bracht naar Kruisstraat Nr. 6. Het oude huis Nr. 20 vóór 1894 had tot bewoners menschen die in mijn herinnering niets meer dan schim men zijn, ten minste de allervroegste van hen vóór dit jaar. Varkes had daar een groentezaak; na hem kwam de boekhandelaar W.J. Kat het huis bewonen. Kat gaf het zoogenaamde domineesbriefje uit: een lange strook papier waarop de predikbeurten der Protestant - sche gemeenten stonden vermeld. Dit was echter niet de offïcieele lijst; die werd indertijd uitgegeven bij Joh. Enschede en Zonen ten voordeele van het weduwenfonds der predikantsweduwen. Gebrs. Nobels, destijds wonende aan de Nieuwe Gracht, gaven ook zoo'n dominees- lijst uit. En op het voorbeeld van W.J. Kat begonnen ook zij aan den achterkant van die lijst de gelegenheid open te stellen voor het plaat sen van advertentiën; dit nu was het begin van de krant, de Spaarnebo- de met de rubriek Fok en Brok, waarin allerhande nieuwtjes critisch werden besproken. De aardigheid bestond veelal hierin, dat als b en w ARENT BROEKMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 93