bijvoorbeeld besloten hadden een brug te laten bouwen, Fok en Brok gingen aantoonen, dat het hoog tijd werd dat daar of ginds een brug kwam; naderhand gingen ze dan vertellen, dat die brug er door hunne inzichten was gekomen. Na Kat, die naar de Kleine Houtstraat verhuisde, deed een Duitsche familie Lamp genaamd in dat huis haar intrede. Die familie opende daar een winkel, waar men snuisterijen en ook wel nuttige artikelen kocht, 'articles de luxe'. Ik heb daar m'n eerste pakje Zweedsche luci fers gekocht voor 15 ets. Deze lucifers waren welbeschouwd een mooie uitvinding, Ze volgden op de lucifers met fosphorus en zwavel, die zoo verstikkend waren. De Zweedsche lucifers, die vrij van zelfontbran ding zijn, kunnen zooals iedereen weet slechts op de zijden van het doosje worden aangestoken. Ik heb ook gekend pakjes zwavelstokken; deze konden niet worden aangestreken. Ook zag ik wel eens een open staand potje met smal samengevouwen strookjes papier; zoo'n strook je om een pijp of sigaar aan te steken, noemde men fidibus. De firma Lamp gevestigd in de Barteljorisstraat, vond haar begin in dat huis in de Kruisstraat. Het was in den tijd, dat de Haarlemmers zoo ingeno men waren met het gebroken Hollandsch van hier pas gevestigde Duit- schers en moeder Lamp had er slag van daarmede de menschen tot zich te trekken en voordeelig zaken te doen. Na Lamp kwam een andere Duitse familie in zijn plaats maar toen was het nieuwtje van het bij zondere van half Duitsch-half Hollandsch al niet meer gewild. Na Hommerich de firma Greeven-Blom in dameshoeden; toen de verbou wing voor Remmers; na apotheker Cohen een fietswinkel, nu een sla gerij, wel eens gezonde apotheek genoemd. Kruisstraat 20 In 1884 woonde hierP.J. Greeven. Van 1894 tot 1928 teas hier de apotheek H. Remmers Zn gevestigd, eerst o.l.v. J.H. Remmers, vanaf 1904 o.l.v. H. Cohen. De apotheek verhuisde in 1928 naar Kruisstraat 6 en in dit pand kwam een rijwielhandel van L.S. van Emmen. Vanaf ca. 1935 is het een slage rij, eerst van R. van Boven, later van A. van der Veldt en C.A.M. Kenter en laatstelijk van Th.P. Heymans, paarden- en varkensslager. Nu zit hier een winkel met artikelen uit Aziatische landen onder de naam Uit den Vreemde. Boven de deur staan de jaartallen 1744 en 1894. Het laatste is het bouwjaar van het huis. Geeft 1744 het jaar aan waarin de apotheek startte? ARENT BROEKMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 95