Ten geleide Jaar in jaar uit levert Haarlems historie boeiende beschrijvingen op voor ons jaarboek. In deze editie opnieuw een grote diversiteit aan onderwerpen: een ïsde-eeuws klooster, een schilder uit de 19de en één uit de 20ste eeuw, een straat rond 1900, een architect uit de 20ste eeuw en nog veel meer. In het Darwinjubileumjaar 2009 werd er in Teylers museum op di verse manieren aandacht aan deze uitvinder van de evolutieleer be steed. Maar hoe was de belangsteling in Haarlem tijdens het leven van Darwin? Boudien de Vries laat aan de hand van de uitleenadministratie van het Leesmuseum in Haarlem zien dat de belangstelling voor zijn boek maar gering was. Bloembollenkweker J.H. Krelage maakte dat weer goed. Hij vernoemde een tulp naar de wetenschapper. Als u dit jaarboek wilt gebruiken als wandelgids dan kunt u er mee naar de Kruisstraat. In dit jaarboek staat het tweede deel van de herin neringen van sigarenwinkelier Broekmeijer aan de Kruisstraat. Ab van der Steur heeft de gegevens over de even nummers tot de huidige dag bijgewerkt. Jammer natuurlijk dat het niet meer mogelijk is tijdens uw wandeling bij Grand Hotel Funckler of hotel De Leeuwerik een kopje thee te drinken. Ook is een wandelroute mogelijk langs alle panden die door de Haarlemse architect Jac. London zijn gebouwd. Leny Wijnands-van der Ley beschrijft Londons leven en zijn ontwerpen. Daarna kunt u de gevelstenen gaan bewonderen, die het afgelopen jaar zijn gerestaureerd. Zoals altijd geeft Martin Busker een overzicht. Een speciaal artikel door Ab van der Steur is gewijd aan de gevelsteen die in 1885 in het sterfhuis van Willem Bilderdijk aan de Grote Markt werd geplaatst. Deze steen is in 2009 geheel opnieuw gehakt. Kees Verwey is de bekendste Haarlemse schilder uit de vorige eeuw.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 9