Op 16 en 17 september i860 organiseerde de afdeling Haarlem van de Hollandse Maatschappij van Landbouw een tentoonstelling. Het bedrijf van Krelage, E.H. Krelage en Zoon, loofde prijzen uit voor de beste ver zameling van 100 gedroogde planten, aangelegd door jongens en meisjes jonger dan zestien jaar. Hugo de Vries zond in en kreeg voor zijn verza meling een eervolle vermelding. Hij was toen twaalf jaar en Jacob 35 jaar. Krelage was niet alleen bekend vanwege zijn bedrijf (het grootste van dien aard in Haarlem) maar ook vanwege zijn in 1858 op het bedrijf aan de Kleine Houtweg aangelegde Wintertuin, een kassencomplex met al lerlei exotische planten dat tegen betaling bezocht kon worden. Hij was bereisd, een bekend publicist, had belangstelling voor de wetenschap en cultuur, en bezat een beroemde botanische bibliotheek. Daarnaast richt te hij in i860 jaar samen met een aantal collega's de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur (avb), op waarvan hij voorzitter werd en dat bijna 40 jaar zou blijven. Hugo de Vries en Darwin Hugo de Vries leerde het boek van Darwin kennen tijdens zijn eerste stu diejaar in Leiden. Die kennismaking gaf hem een geheel nieuwe kijk op de plantkunde. De natuur bleek niet statisch, maar constant in beweging: soorten veranderden, verschenen en verdwenen. Het zou zijn hele verde re wetenschappelijke carrière bepalen. Hij schreef daarover later het vol gende: 'Wat vroeger wetenschap was, was thans nog slechts het a.b.c. daarvan, het rangschikken en catalogiseeren. Aan het onderzoek werden geheel andere eischen gesteld, de belangstelling werd in nieuwe wegen geleid, voor het nadenken, vergelijken, waarnemen en besluiten werd een onaf zienbaar veld geopend.'3' Pangenesis Het meest bekritiseerde deel van het boek van Darwin was zijn evolutie mechanisme. Dat hield in dat de natuur steeds de best aangepaste indi viduen binnen een soort selecteert en bevoordeelt. Darwin verklaarde dat uit de pangenesis, dat inhield dat alle erfelijke eigenschappen waren ge bonden aan deeltjes in cellen en dat nieuwe soorten ontstonden uit nieu we deeltjes in de cellen. De wetenschap was daarover sceptisch, zo niet MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 105