'William Pitt' die in 1891 door Krelage op de markt was gebracht. Uit dat zaaisel ontstond 'Apeldoorn'. Over hoe dat ging vertelde Cees Overdevest uit Wassenaar, de zoon van de eigenaar en naamgever, in 1992. 'Dirk Lefeberhad in het begin van de oorlog een zaaisel staan, dat in 1943 ging bloeien. Lefeber wilde dat wel verkopen. Voor 22 belang stellenden was de prijs te hoog. De 23ste belangstellende kocht het zaaiselA. Overdevest uit Wassenaar. De prijs kwam overeen met de huidige waarde van 500.000 gulden (dit citaat dateert uit 1992, mt). In de zomer van '45 kwamen de zaailingcollectie van 660 nummers naar WassenaarOverdevest selecteerde daaruit 120 rode zaailin gen en) zocht namen. Plotseling schoot hem het ei van Columbus te binnen: plaatsnamen. De jonge werknemer Jaap de Vreugd mocht in de landkaart prikken en zo kreeg nummer 48 de naam Apeldoorn, ton nog gespeld als Appeldoorn.'23' 'Apeldoorn' groeide na zijn registratie in 1951 uit tot de meest geteelde rode tulp. Lefeber noemde de tulpen uit zijn zaaisels Giganteatulpen omdat ze lange stelen en grote bloemen hadden. Ze werden in 1952 in de internati onale classificatie opgenomen als een nieuwe groep: de Darwinhybriden. Noten 1. Boudien de Vries, 'Darwin en Haarlem. Over vertalers, lezers en tulpen' in HaerlemJaarboek zoog, Haarlem 2010, p. 59-73. In dit artikel staat dat Krelage uit de Darwintulpen de Darwinhybriden verkreeg. Dat is niet helemaal juist, alhoewel het wel juist is dat zonder Krelage er geen Darwinhybriden zouden zijn geweeest. 2. Noord Hollands Archief (nha), Krelage, inv.nr. 37. 3. Geciteerd in E. Zevenhuizen, Vast in het spoor van Darwin. Biografie van Hugo de Vries, Amsterdam/Antwerpen 2008, p. 51. 4 nha, Krelage, inv.nr. 63. 5. Naar veel later bleek werd dat verfijnen veroorzaakt door een virus, een ziekte dus en hoe meer verfijnd, hoe meer virus, hoe zieker en zwakker de plant werd. 6. Krelage, Drie eeuwen bloembollenexport, p. 545 en 546. 7. Zevenhuizen, Vast in het spoor van Darwin, p. 60 en H. Witte, Verslag omtrent de internationale tuinbouwtentoonstelling te Hamburg, gehouden van 2 -12 september 186g; en omtrent eene reis door een gedeelte van Duitschland, met het doel om eenige MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 119