van het stadhuis van Haarlem worden dan jaarlijks gemiddeld 10 tot 20 inwoners onderscheiden. Het kan voorkomen dat iemand met een lintje ook een gemeentelijke penning heeft of omgekeerd. Tussen de momenten van uitreiking van de eerbewijzen zit dan vaak een aantal jaren. Toen het in de periode 1985-1993 moeilijk was om voor vrijwilligers werk dat korter dan dertig jaar geduurd had een Koninklijke Onderschei ding te verkrijgen nam het aantal uitreikingen van de Penningen van Ver dienste in Haarlem toe. Haarlemse eerbewijzen De stad Haarlem kent zoals andere gemeenten een aantal eerbewijzen dat op verschillende tijdstippen in het leven is geroepen om verdienstelijke inwoners eer te betonen. Het kan gaan om belangrijk en langdurig vrij willigerswerk, om bijzondere culturele of sportieve prestaties of om be langrijke hoofdwerkzaamheden voor de stad. Het is opvallend dat er voor de twee belangrijkste onderscheidingen van de stad, de Erepenning en de Penning van Verdienste geen reglemen ten of verordeningen zijn waarin bijvoorbeeld criteria voor toekenning zijn opgenomen. Uit de jarenlange praktijk die is gebaseerd op diverse besluiten van het College van Burgemeester en Wethouders zijn de diver se criteria echter voldoende duidelijk. De Erepenning De Erepenning kan samen met het Ereburgerschap gezien worden als het hoogste Haarlemse eerbewijs. De penning werd in 1924 in het leven ge roepen. Toekenning geschiedde door het college van b en w. In de jaren zestig moest de Commissie Algemene Bestuurszaken van de gemeente raad om advies gevraagd worden. Vanaf 1977 wordt het toekenningsbe- sluit door de gemeenteraad genomen, veelal in een besloten vergadering met het oog op de verrassing. De Erepenning wordt toegekend uit erkentelijkheid en waardering voor uitstekende diensten op diverse terreinen aan de stad bewezen. De eerste Erepenning werd in 1924 uitgereikt aan J.P. Boerkoel bij zijn vertrek als directeur van de Gemeentereiniging. Ook de penningen die daarna werden verleend kwamen terecht bij hoge functionarissen van de gemeente, de Politie en de Brandweer. In deze rij passen ook enkele wet- JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 127