Grootzegel Het Grootzegel van de stad Haarlem, dat in de periode 1984-1989 werd uitgereikt, was in 1984 bij het 20-jarig jubileum van de jumelage met de steden Angers en Osnabrück door het college van b en w in het leven ge roepen. Het was geen algemene onderscheiding van de stad, maar een aandenken voor personen die zich voor deze jumelage hadden ingezet. Het bestond uit een bronzen afdruk van het Grootzegel van de stad Haar lem uit 1391 waarop het stadswapen stond afgebeeld.9' Het is opvallend dat de mal waarmee dit zegel werd gemaakt bewaard is gebleven. In het archief van Dordrecht bevindt zich nog een origineel exemplaar van het zegel uit 1391. Het Grootzegel is uitgereikt aan de burgemeesters van Osnabrück: Möller, Kelch en Fischer, aan Oberstadtdirektor Meyer-Pries en aan de burgemeesters van Angers: Karl en Monnier. Ook de heren Ouwehand en Van der Kieft die gedurende 15 jaar de driesteden sportontmoeting had den georganiseerd kregen het Grootzegel. De oorspronkelijke betekenis van het Grootzegel als teken van ver dienste voor de jumelage raakte wat op de achtergrond toen het zegel ook werd uitgereikt aan de heren Phaff (bij zijn afscheid van de Historische Vereniging Haerlem), Beij (directeur van de Volkskredietbank) en Munnik (directeur vanjHVu). Ook de heren Schornagel (Voetbalvereniging Ener gie), Visser (Werkplaats antiek textiel) en Van Sambeek (vvv, City Haar lem, St. Josephkerk) en Balt (bestuurder c.f.o.) kregen het Grootzegel maar zij worden door de gemeente meegeteld op de lijst van uitgereikte Penningen van Verdienste. Hiermee had het Grootzegel toch het karakter van een algemene waar deringspenning gekregen. In 1989 werd echter besloten om de uitreiking te staken. In het college van b en w werd de penning niet zo fraai gevon den. Inmiddels werd de hierna beschreven ambtelijke penning sinds 1987 ook gebruikt als eerbewijs voor verdienstelijke burgers. Stadsarchivaris drs. J. Temminck heeft nog overgebleven exemplaren van het Grootzegel later uitgereikt aan enkele verdienstelijke archiefme dewerkers, zoals aan dr. Florence Koorn, de waarnemend stadsarchivaris. De laatste Grootzegels zijn door collegeleden als representatiegeschenk op reis meegenomen en kwamen terecht in Israël, Engeland en Amerika. JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 137