stenaar Marius Boender. Aan de ene zijde staat een plattegrond van de stad in 1572 met het Spaarne dat er dominant doorheen stroomt. Aan de andere zijde is een hedendaagse plattegrond van Haarlem te zien met de tekst: Aangeboden door het gemeentebestuur van Haarlem'. Daar kan de naam van de begunstigde aan worden toegevoegd. De koperen penning heeft een doorsnede van 10 cm en een dikte van 7 mm. Zoals al beschreven werd ook deze penning gebruikt voor zowel jubile rende en afscheidnemende ambtenaren als voor verdienstelijke inwoners. Hij had dus twee namen, ambtelijke penning en Penning van Verdienste, afhankelijk van aan wie hij werd uitgereikt. In 2001 hebben de wegen van de twee eerbewijzen zich definitief ge scheiden. Voor de Penning van Verdienste werd een nieuwe zilveren pen ning geslagen door Van Kempen en Begeer. De penning heeft een door snede van 6 cm en draagt het stadswapen. Aan de keerzijde is ruimte voor de naamsvermelding en eventueel jaartallen. Er wordt een draagin- signe in de vorm van een zilveren speld met het stadswapen bij geleverd. De door Boender ontworpen penning wordt vanaf 2001 alleen nog uit gereikt bij ambtelijke jubilea of een afscheid. Voor beide penningen geldt dat het college van b en w een besluit neemt over de toekenning. Lieven de Key-penning In 2009 is een nieuwe cultuurprijs in de vorm van de Lieven de Key-pen- ning in het leven geroepen door het college van b en w. Hij is genoemd naar de eerste stadsbouwmeester van Haarlem, de uit Vlaanderen afkom stige Lieven de Key (1527-1600). Het was een initiatief van de in 2010 over leden wethouder van cultuur Chris van Velzen. De penning is bedoeld voor personen, bedrijven of instellingen die zich op bijzondere wijze in zetten voor erfgoed, architectuur of stedenbouw. Ieder jaar wordt de prijs voor één van die thema's uitgereikt. De nominatie wordt voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van de wethouder van cultuur, met daarin de stadsbouwmeester en een vertegenwoordiger van de histori sche Vereniging Haerlem, dan wel van Heemschut, dan wel van de Vereni ging Hendrick de Keyser. Zij nemen per toerbeurt voor drie jaar zitting in de commissie. Sinds 2010 wordt er naast de juryprijs ook een publieks prijs uitgereikt aan een van de genomineerden. De bronzen penning is ontworpen door Graziella Curreli en gegoten bij de Haarlemse bronsgieter De Kameleon. Op de penning staat Lieven de Key met bouwgereedschap en een stuk stadsplattegrond. De penning is rond met de figuur van De Key en de plattegrond als uitstekende delen. JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 143