Portret van don Fadrique de Toledo. rouoo De belegering van Haarlem Op 11 december 1572 arriveerden de kwartiermakers van don Fadrique de Toledo voor de noordelijke stadspoorten. In de daaropvolgende dagen zou de rest van het leger volgen en werd ook de zuidzijde van de stad ver kend. De eerste troepen werden in het Leprozenhuis gelegerd en daarmee was de belegering van Haarlem een feit. Na zeven maanden, op 13 juli 1573, moest het uitgeputte en uitgehongerde Haarlem zich aan don Fadri que en vier van zijn adjudanten overgeven. Maar ook de belegeraars waren niet ongeschonden uit de strijd geko men. Bij aanvang van het beleg was men ervan uitgegaan dat de stad snel zou vallen. Haarlem beschikte over nogal verouderde verdedigingsmid delen en door haar geografische ligging was zij gemakkelijk te benade ren en te belegeren. Met name de koude winter, de honger en de onver wacht felle tegenstand van de 'rebellen' had onder hen veel levens gekost en de schatkist vrijwel uitgeput. In de Spaanse geschiedschrijving wordt Haarlem wel 'het kerkhof der Spanjaarden' genoemd.5' De avond voor de officiële overgave, op zondagavond 12 juli 1573 om 20.00 uur om precies te zijn, schreef Estéban de Ibarra, een secretaris van don Fadrique de To ledo, opgelucht aan Juan de Albórnoz, zijn collega in Nijmegen: 'God zij geloofd en geprezen en ik dank Hem op mijn blote knieën. Tegelijkertijd smeek ik U namens mij de handen van de hertog van Alva te kussen en hem te laten weten dat Haarlem zich zojuist heeft overgegeven aan zijn zoon, don Fadrique.'6' OON >10*1001 M HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 14