Toch zou Schneiders een betrokken 'Academie'-lid blijken, en dat altijd blijven. Nog in de jaren zestig stuurde Schneiders aan Bomans correcties bij diens 'Pim, Frits en Ida'-reeks - zoals Schneiders ook daarvóór regel matig aan Bomans adviezen gaf. Er werden ook bijeenkomsten belegd bij het gezin Schneiders, mede om hem lange wandelingen te besparen (Bomans woonde officieel tot in 1937, maar ook nog regelmatig daarna, in 'Berkenrode' te Heemstede, Prenen in de Cronjéstraat in Haarlem, en Schneiders aan de Zijlweg in Overveen). Bomans schreef aan Schneiders in 1938: 'De praesidiale beenen zijn meer dan de correspondeerende tegen de heerschende westen-winden bestand. De flesch wijn evenwel zal door ons worden meegenomen.'5) Het is daarom nogal merkwaardig dat Schneiders ontbreekt op het schilderij waarover dit artikel gaat. Het is een mythe te denken dat 'De Rijnlandsche Academie' enkel uit Bomans en Prenen bestond, maar even zeer dat uitsluitend het viertal dat op het schilderij is afgebeeld, die Aca demie' vormde: van links naar rechts de musicus Jan Mul (1911-1971), de musicoloog Wouter Paap (1908-1981), de schrijver en amateur-pianist Godfried Bomans (1913-1971) en de geschiedenisleraar, dichter, criticus en illustrator Harry Prenen (1915-1992). Bovendien blijkt uit het archief materiaal dat er nog wel eens iemand anders aanschoof, en zelfs werd op een zeker moment serieus overwogen om een vrouw bij het gezelschap te betrekken. Het was Prenen die met een toenmalige vrouwelijke ken nis op de proppen kwam, maar Bomans opperde bezwaren: hij was bang dat Prenens aandacht dan meer naar de dame in kwestie uit zou gaan dan naar de idealen van de 'Academie'. Waarom Schneiders op dit schilderij ontbreekt, is een klein mysterie. Het werk is - voorzover de schilder Peer van den Molengraft (1922) het zich in 2010 nog herinnerde, toen ik hem daarover interviewde - in op dracht van Wouter Paap geschilderd: Paap en Van den Molengraft hadden elkaar in Parijs leren kennen. Mogelijk wilde Paap, die net als Mul in 1939 'corresponderend lid' werd, enkel een schilderkunstige herinnering bezit ten aan de vriendschap tussen speciaal déze vier heren, die van dezelfde generatie waren: vier katholieke, creatieve cultuurminnaars met gevoel voor humor, die van een goed glas, een rokertje en een goed gesprek hiel den. Kennelijk viel de oudere Schneiders wat hem betreft daar toch een beetje buiten. ANTOON ERFTEMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 163