een garenlintreder, een notaris, een president van de Arrondissements rechtbank en een gedeputeerde van de Staten van Holland. In 1873 nam hier de oud-minister van Oorlog, J.W. Blanken, zijn intrek. De stenen met het mansportret en de wapens van Haarlem en Amster dam zijn nu weer prachtig gepolychromeerd. Laten we hopen dat dit voor de eigenaren van de aangrenzende panden een reden zal zijn om ook daar de stenen te laten polychromeren, met name op nr. 63 A, want daar zijn ze bij de vorige restauraties niet meegenomen. Klokhuisplein 1 Nadat in 2005 de gevelsteen 'De Vergulde Hooiwagen' van Klokhuisplein 1 was gerestaureerd was nu de zandstenen topgevel aan de beurt. Deze ge vel wordt bekroond met een driehoekig fronton met in het timpaan een cherubijnenkopje en in het horizontale gedeelte, een jaartal As 1639. Op de top staat een pinakel vaas. De bouwtechnische staat van deze top was zodanig dat er gevaar dreig de dat de top door roestvorming los zou komen te staan. Aan Swaalf Na tuursteen werd opdracht gegeven de top te restaureren. Tevens werd aan Olga van den Klooster gevraagd om kleuronderzoek te doen en een kleur- voorstel te maken. Op 3 november 2009 haalden twee hoogwerkers de top in zijn geheel van het pand, zodat deze in de werkplaats van Swaalf kon worden gerestaureerd. De restauratiewerkzaamheden werden uitgevoerd door Joep van Opzeeland. De gehele top werd uit elkaar gehaald en die bleek uit acht verschillen de onderdelen te bestaan. Zij werden een voor een gerestaureerd met een Jahn mortel en daarna weer met rvs onderdelen in elkaar gezet. Hierna werden de werkzaamheden overgedragen aan Olga van den Klooster. Zij onderzocht de top voordat de restauratie plaats had gevon den en trof geen verfsporen op de steen meer aan. Daarvoor was de steen teveel verweerd. Veel details waren daardoor zelfs verloren gegaan. Er wa ren stukken van het oppervlak 'weggeslagen', vermoedelijk door bevrie zing en mogelijk ook door insluiting van zouten. De engel had daardoor ook geen ogen meer. Omdat er geen kleur meer aanwezig was heeft zij de kleurkeuze geba seerd op archief- en kleuronderzoek elders in Haarlem en in Leiden. Het blijkt dat het vroeger heel gebruikelijk was om natuursteen te ver ven. Dit werd gedaan om de vervuilde kleur van de steen op te halen of om een lappendeken van kleuren te vermijden wanneer naast oude ook HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 180