Restauraties Bakenessergracht 25 Bijdrage van Edwin Ames Het betreft hier een een voorhuis aan de gracht met een onderdoorgang naar een oud binnengebied. Op dit binnengebied staat een in onbruik ge raakt voormalig wijnpakhuis. Een geheel gesloten bakstenen bouwmassa met een begane grond, een verdieping van halve hoogte en met een plat dak. Het gebouw was inmiddels geheel ingesloten geraakt door allerlei toevoegingen, die het voormalige binnengebied onherkenbaar maakten. Het exterieur verhulde een interieur zonder poespas, industrieel, maar wel krachtig en uitdagend, ondanks het feit dat er bijna geen daglicht binnenkwam. De vraag van onze opdrachtgever was om het wijnpakhuis bewoon baar (lees: leefbaar) te maken door het inbrengen van daglicht, maar zon der het industriële karakter waarvoor men viel uit het oog te verliezen of teniet te doen. In eerste instantie was het niet mogelijk om in dit zogenaamde bin nengebied te wonen. Het bestemmingsplan staat daar een woonfunctie niet toe. In goed onderling overleg met de gemeente is overeengekomen dat in het wijnpakhuis toch gewoond mag worden. Daarbij is aangege ven dat gezorgd zou worden dat de in de loop der tijd aangebrachte be bouwing opgeschoond zou worden en er weer plaats zou komen voor een stukje stadsgroen. Dit laatste is ook in de planvorming een pré geweest omdat er nu mogelijkheden ontstonden om daglicht binnen te brengen. Door in het bestaande stenen volume op strategische plekken per foraties te maken in zowel gevels, vloeren als het dak zijn er een aantal besloten lichthoven ontstaan waarbij het daglicht in ruime mate naar binnen kan vloeien. De bestaande ruimtestructuren zijn opgeschoond, gerespecteerd en wederom voelbaar gemaakt binnen de woonfunctie. De ingebrachte elementen, zoals een badkamer en bijkeuken en een werk/ logeerkamer zijn nadrukkelijk behandeld als meubels binnen het indus triële kader en heeft het pakhuis een daadwerkelijke andere uitstraling gegeven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 192