Het architectenbureau Brakel en Buma (thans Klous Brandjes Archi tecten bna) heeft grote invloed gehad op de naoorlogse architectuur van Haarlem en omstreken. Het bureau brak door in 1954 met het winnen van een prijsvraag voor het Evert Kupersoord te Amersfoort. Hij sloot zijn carrière af met de derde en laatste fase van het Raadhuis in Haarlemmer meer. Hij vond het boeiend om over de waarde van architectuur te filoso feren en advies- en beroepsorganisaties te besturen. Het winnen van de prijsvraag voor het ontwerp van het Evert Kupers oord leidde tot de uitvoering van zijn eerste grote gepubliceerde gebouw dat nu monumentenstatus geniet in Amersfoort. De door de Vakbonds vereniging nvv gefinancierde instelling svv bood gelegenheid aan de emanciperende arbeider om op stichtelijke wijze een vakantie door te brengen. Naast vrije tijd en sport, werd ruimte geboden om de kennis van de maatschappelijke verhoudingen te ontwikkelen. Dit voorbeeld van laatfunctionalistische architectuur is nog immer te bewonderen aan de Stichtse Rotonde in Amersfoort, maar functioneert nu al vele jaren als commercieel hotel. Vele hotels voor de Stichting Vakantieverblijven volg den door het gehele land en ondergingen dezelfde commerciële gedaan teverandering. In 1953 kregen Brakel en Buma opdracht voor 36 woningen in Haar lem, Karei Doormanlaan/Herman Robberstraat. Het complex is ont worpen rond een gemeenschappelijke binnentuin. De woningen aan de Herman Robberstraat bestaan uit bajonetwoningen. Dit zijn brede woningen die om en om, met een smalle-, dan wel een brede-, zijde op de straat gericht waren. Op de kop werd een atelierwoning ontworpen, maar deze bleek onverhuurbaar. Henk Brakel besloot de woning zelf te huren en heeft er gewoond van 1955 tot 1963. Interessante woning- bouwinnovaties zijn te vinden in het Ramplaankwartier en Haarlem- Noord. Deze staan goed gedocumenteerd in de architectuurgids van Haarlem. Belangrijke werken in Haarlem zijn o.a. de Hogere Techni sche School aan de Veldzigtlaan (thans INHolland). Daarvan is nu het hoofdgebouw getransformeerd tot studentenhuisvesting. Prominent aan het Spaarne, aan de Schipholweg, staat het gebouw dat indertijd voor Fluor Schuytvlot werd ontworpen. Helaas heeft het gebouw, door een ongelukkig uitgevallen renovatie (door derden), aan kwaliteit in geboet. Daar waar Wijbrand Buma zich ontwikkelde als zeer betrokken woningbouwarchitect, bleek het scherp analytisch vermogen van Henk Brakel heel goed inzetbaar voor grootschalige openbare gebouwen. Het hoogtepunt in de carrière van Henk Brakel vormde de bouw van NECROLOGIEËN 201

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 203