Dat hij zijn nek soms ver uitstak om het monumentenbelang te die nen, moge blijken uit het volgende. Het postkantoor, waarvan hierbo ven al sprake was, in 1894 door rijksbouwmeester Peters gebouwd, was een pand dat zeer de moeite waard was. Vooral de gevels zijn bijzonder. Het gebouw was echter niet beschermd. Aan Jongens kwam op een gege ven moment een plan onder ogen waarin het oude postkantoor gesloopt zou worden en vervangen door een modern bankgebouw. Eigenmachtig schreef hij toen een brief aan het ministerie met het verzoek het pand de monumentenstatus te geven. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg ging daar grotendeels in mee. De gevels werden uiteindelijk aangewezen als beschermd monument. Jongens werd bij een ontstemde wethouder op het matje geroepen en over zijn eigenzinnig optreden gekapitteld. Hij hoorde dit, zo vertelde hij me eens, deemoedig aan, maar dacht intussen: 'dat gebouw is tenminste gered'. Jongens had nauwe betrekkingen met de Haarlemse Schoonheidscom missie. In 1958 had hij de secretaris Jan Voogel al eens tijdelijk vervangen, in januari 1966 werd hij plaatsvervangend secretaris, in maart 1967 volgde zijn benoeming tot secretaris. Van 1969 tot 1975 combineerde Jongens de functie van hoofd bureau Monumentenzorg met die van secretaris van de Schoonheidscommissie, daarna was hij tot zijn pensionering in 1978 ge woon lid. Ook na zijn pensionering liet het monumentenwerk hem niet los. Zo werd hij bestuurslid van de Stichting Diogenes Haarlem, adviseur van de Bond Heemschut, lid van de Monumentencommissies van Haarlemmer meer en van Bloemendaal en ruim acht jaar (1984-1992) voorzitter van de Monumentencommissie Velsen. Dat in 1991 door de gemeente Haarlem dwars tegen de landelijke trend in het bureau Monumentenzorg werd op geheven, vond hij onbegrijpelijk. Jongens fotografeerde graag, waarbij hij vooral monumenten vast legde. Dit overigens niet alleen in Haarlem en omgeving, maar ook elders in Nederland. Hij hield erg van Amsterdam, waarbij de Jordaan favoriet was. Zo'n 2000 dia's van Haarlem, Velsen en IJmuiden schonk hij in 2005 aan de Archiefdienst voor Kennemerland. Jongens ging ook op speciale monumentenreizen naar Griekenland, Brugge, Florence en Wenen. Hier over hield hij af en toe lezingen, onder andere voor de Haarlemse Volks universiteit of voor het departement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, waarvan hij een aantal jaren voorzitter was. Mijn eerste contact met Pieter Jongens dateert uit 1982 toen ik in cor respondentie met hem kwam over de architect Jaap London, over wiens NECROLOGIEËN 207

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 209